| Hames a întrebat:

Am o problema la PC.
Cand pornesc steam-ul mi se misca foarte greu din cauza ca foloseste 100% disk-ul.
Se poate face ceva ca steam-ul sa nu mai foloseasca atat?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti pui SSD.

| Lupu_Constantin_2000 a răspuns:

Pai puneti niste bani deoparte si ia-ti un hard disk mai bun sau daca e destul de bun inseamna ca ai virusi ai trebuie sal formatezi. funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lupu_Constantin_2000):

SSD-ul e mai buna la viteza decat un hard, cel mai probabil Steam verifica integritatea jocurilor, care au fisiere multe si mici, si merge destul de greu pe un harddisk, chiar si daca ar avea 7200RPM.
Hard disk-urile au parti mecanice, mai precis niste discuri metalice care sunt citite/scrise de o chestie similara cu cea a unui pick-up si in cazul de mai sus poate dura pana mai face o rotatie sa ajunga la fisierul respectiv.
SSD-urile pe alta parte, sunt niste cipuri NAND si nu conteaza unde este fizic amplasat fisierul, citirea/scrierea va avea loc aproape instant.
Astfel spus, cel mai optim mod de a rezolva problema 100% disk usage este upgrade-ul la un SSD, chiar si cel mai ieftin face o diferenta majora comparativ cu un SSD.
Sursa: https://www.howtogeek.com/......right-now/