| trulexul a întrebat:

Salut, am o problema legata de driverele grafice cred eu. De ceva timp, nu-mi mai merg jocurile pe steam, jocul ruleaza timp de 2-3 minute dar dupa isi ia freeze si blackscreen si de fiecare data trebuie sa-l inchid. Inainte nu aveam problema asta, am incercat sa dau update la drivere si din tool ul AMD dar si din device manager direct..Inca nu s-a rezolvat problema..Si din steam am dat "verify intergrity of game files" sau run as administrator dar tot nu merge. Ceva idei de la ce ar putea fi sau o solutie?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ai windows 10?
De când a apărut problema? Din senin, sau după un update de windows?

Problema apare doar la jocuri și doar la cele de pe Steam? (ai verificat cu un program mai serios, ce consuma resurse, de exemplu Blender?)
Oricum, soluția ușoară sa identifici problema e sa:
Reinstalezi windowsul folosind funcția din windows Reset this PC (Settings-Update and Security-Recovery-Reset this PC)

Poți alege intre:
KEEP MY FILES- iti păstrează documentele din My Documents
Sau
REMOVE Everything-se va șterge tot (aceasta operație e oarecum similara cu o reinstalare clasica, doar ca nu îți mai bați tu capul, se ocupa windowsul de tot ce e necesar. )
Daca și după reinstalarea Windowsului și a clientului de Steam face la fel, verifica:
Plăcuțele de ram, schimba locul lor în sloturi...
Verifica tastatura și mouse ul (am avut o tastatura ce avea probleme, mai exact--creea ea probleme- inducea freeze-uri și restart-uri, și abia după multă vreme am bănuit o... )

| PainTech a răspuns:

Încearcă să monitorizezi temperatura cu un alt program. Dacă problema nu este temperatura as bănui o problema software... Deci o reinstalare de Windows.

| 4ndr33y a răspuns:

Foloseste DDU in safemode apoi reinstaleaza driverul grafic.
Gasesti tutorial si detalii pe Google.