| romaniaTEiubesc a întrebat:

Am o problema legata de redarea filmelor pe un smart tv Samsung seria 6 de pe pc folosind cromecast-ul playerului popcorn time.
deci ma loghez pe pc incarc filmul si apoi ii dau play ca sa il redea pe smart tv. problema e ca nu imi apare si subtitrarea pe tv. subtitrarea apare doar pe pc. Cum pot rezolva problema asta pentru ca in playerul de la smart tv, la setari n-am nicio optiune sa pot cauta subtitrarea. de ce subtitrarea nu se reda simultan cu semnalul de imagine? cum pot avea si imagine si subtitrare simultan pe smart tv folosind descrierea de mai sus? Va multumesc.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, pe ecranul exterior (secundar) merge acelasi imagine ca si pe cel local (primar), deci SI subtitrarea.
Problema este ca, pe ecranul exterior raportul de imagine este DIFERIT fata de monitorul calculatorului.

Conecteaza televizorul prin cablu la PC.
Dai click-dreapta pe desktop, intra la proprietatile ecranului si alege ecranul 2 (secundar, exterior).
Intai sa debifezi optiunea sa NU fie imagine identica pe cele doua ecrane!
Alege o rezolutie diferita, cu raport de 16:9, cand imaginea pe TELEVIZOR se va face mai lata lateral si mai turtita pe verticala, adica se va vedea INTREAGA imagine, atat bara de task-uri, cat si partea ceea mai superioara.

Daca ai monitorul calculatorului cu raport 4:3 (mai vechi, atunci sa nu te mire daca actorii vor fi mai "grasi" pe televizor... big grin Este absolut normal.

| MadnesOfJuice a răspuns:

Incearca prin setarile televizorului sa vezi de subtitrare.
De ce nu iti conectezi tv-ul la pc printr-un cablu hdmi? Si faci screen mirroring si te uiti fara alte programe.