| niculescu16081994 a întrebat:

Salut am o problme cu un router Tp-link, in unele momente nu merge deloc netul nici la telefon nici la laptop si nici macar la calculator unde e si router, problema asta apare in special dimineata, va rog daca stiti ce are uitati si modelul http://www.tp-link.ro/products/details/?model=TL-WR740N# down Dau funda la cel care stie!

5 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Îl închizi cumva? Până se pornește durează. E bine să-l oprești o dată pe săptămână, nu mai mult (dar nici mai puțin).

| niculescu16081994 explică (pentru SonicAndrei):

E deja a 4 a oara cand se intampla si e luat de luni chiar nu inteleg ce are sad te rog sa ma ajuti ca am sunat si la RDS si cacatii astea imi zic ca nu ma pot ajuta ca nu e de la iei F**K

| SonicAndrei a răspuns:

Nu știu ce are. Încearcă următoarele :
1) Închide-l (dacă nu are buton scoate-l din priză). Așteaptă 10 secunde (lungi). Pune-l în priză. Pornește-l.
Poate ai încercat asta deja. Dacă nu merge, încearcă varianta 2.

2) Caută butonul "Reset". E o găurică mică cât să încapă un ac, și ar trebui să scrie undeva pe spate "Reset". Cu un ac (nu cu vârful) sau cu o scobitoare apasă pe buton (cred că trebuie să ți apăsat câteva secunde). Astfel se va reseta routerul și va fi ca nou. Nu sunt sigur, dar poate va trebui să-l reconfigurezi (adică să îi pui iar parolă - ce ai făcut când l-ai cumpărat). Asta ar trebui să-l repare (cel puțin pentru încă 4 luni, depinde cum îl vei folosi).

Nu știu de ce a pățit asta. Dar de obicei merge, nu? Poate ți s-a luat recent curentul, iar când a revenit a venit cu supratensiune. Eu folosesc priză pentru supratensiune. E mai scumpă, dar mai bine se strică prelungitorul decât calculatorul.

| niculescu16081994 explică (pentru SonicAndrei):

Am incercat ambele variante si ca sa mearga trebuie sa il reinstalez sau isi revine singur

| SonicAndrei a răspuns:

Atunci habar nu am ce are. Caută un specialist să vadă ce are. O variantă ar mai fi : Dacă mai ai bonul și ai garanție pe router, atunci îl poți duce la reparat/schimbat. Dar sigur nu e o problemă de la RDS? Scoate cablul de internet din router și pune-l în calculator. Vezi dacă ți se întrerupe așa. Și mie mi s-a stricat vara asta routerul (de la țară) dar cei de la Romtelecom mi l-au schimbat (am router de la ei). Aveam semnal de internet, dar nu aveam acces la el (nici prin cablu, nici wriless). La oraș și eu am internet de la RDS și tot un router TP-Link (cred că tu ai un model mai bun) dar nu am avut probleme cu el (doar la instalare).