| Em14 a întrebat:

SAlut, am o sursa ATX 420W E1-PSU si vreau sa o schimb, faza e ca n-am gasit alta din acelasi model... si as pune alt model, faza e ca ma gandesc si la carcasa pc-ului, am gasit multe surse dar toate au ventilatorul in sus, a mea il are spre spatele unitatii, vreo idee ceva? Si pot pune una mai mare(mai mult de 420W)? Pc-ul meu nu e tare modern si e low, componente placa de baza AsRock H61M-VG3
Cpu- Intel CEleron G1610
4gb rami dd3
si o placa video Nvidia GeForce 430
Nu ma certati ca nu prea le am cu it-ul, plus ca sursa de o bucata de vreme la pornire imi bazaie cam 2 minute, gen pana se incalzeste pc-ul.

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce buget ai?
Unde e pozitionata sursa in carcasa actuala? Sus sau jos?

1... 98% dintre carcasele moderne au sursa pozitionata jos. (nu in sus, cum spui tu.)
Acel ventilator se pozitioneaza in jos, si toate carcasele care au sursa jos, au si orificii pentru a aspira aer.
Cele scumpe su si sita, sa nu traga praf in sursa.

In carcasele in care sura se monteaza sus, acel ventilator va trage aer cald din sistem, si il va elimina prin fantele din pate. NU e tocmai cazul ideal sa introduci aer ald in sursa, dar nu prea ai ce face.

2... Daca vrei sa iti achizitionezi in viitorul apropiat alt PC pe componente, si ai acum vreo 220 RON pentru sursa asta noua, ai putea lua una de 550W, cu suficient amperaj cat sa duca o GTX 1060-1650 sau o RX 580 de la AMD si un procesor i3 / Ryzen 3 din zilele noastre

In acest fel nu vei mai lua atunci alta sursa.

3... toate sursele de calitate au ventilatorul dedesubt.
si de minim 120mm.
Cele care il mai au in spate sunt niste vechituri de foarte slaba calitate, facute de niste mici companii fantoma din China, ce bubuie de obicei dupa cateva luni, indiferent ce valori sunt inscrise pe stickerul lor.

La o sursa conteaza in primul rand producatorul, si cine face electronica (OEM-ul).

Daca vrei sa nu-ti ia foc din senin peste un timp, nu lua Delux, InterTech, Rasurbo, Rhombutech, LC-Power, Segotep, si alte bazaconii din astea.

Daca nu vrei sa-ti faci alt PC

| Em14 explică (pentru NLS):

Momentan, sursa e pozitionata in spatele carcasei sus, cu ventilatorul afara: e genul asta de sursa https://www.itgalaxy.ro/surse-pc/spire/420w-atx-420w-e1-psu-bulk-47344/

| NLS a răspuns (pentru Em14):

Am avut surse Spire si Delux, prin 2000
Ma crezi ca schimbam una la 6-7 luni?

Iar cele care se produc acum, in zilele astea, sunt exact la fel.

Spune ce buget ai, ca surse ieftine si de calitate, gasesti.
Nu neaparat in magazin, noi.

Eu am luat acum vreo 4-5 ani, pentu calculatorul tatalui meu, o sursa noua, de 450W, nu mai retin numele, dar scria ceva ca: Designed in Germany.

A bubuit dupa 4 luni.

Am luat apoi de pe OLX, cu 90 lei plus 20 transport, o Corsair tot de 450W, ce merge perfect si acum.

Nu fa greseala sa mai cumperi Spire sau Delux, sau Floston, LC-Power, Inter-Tech.
Toate sunt bombe cu ceas.

Daca doresti sursa DOAR pentru acest PC, si cumperi o firma cat de cat respectabila,
ajunge peste cap una de 400W.

| JicaContra a răspuns:

Dude, nu stiu sursa aia, dar daca are dimensiuni standard atunci partea cu ventilatorul in spatele unitatii e putin INEPTA, pentru ca:
1. daca incape, care e treaba?!?
2. alea care il au in sus au un ventilator mai mare si sunt MULT MAI EFICIENTE CA RACIRE... NO SHlT!