| LilTunechi a întrebat:

am o tableta Allview 2 speed quad(1 Ghz quad core 1 Gb ram gpu 8 core) si la ea memoria este imaprtita in 2(Memorie interna si card SD) respectiv 1Gb prima si 4Gb a doua DAR eu nu am nici un card inserat

Si mi-am cumparat un cart micro sdhc de 8Gb(nu asta ar trebui sa fie citit ca si card SD?) in ideea de a-mi downloada mai multe jocuri dar observ ca nu merge

Imi citeste cardul imi aparata ca are 8 Gb pot muta anumite fisiere dar atat

Vreau sa imi instalez jocuri pe el si nu merge vreau sa download pe el si nu merge zice ca n-am memorie destula si nici aplicatiile nu le pot muta pe card

Deci sistemul android nu citeste cardul nu pot face nimic legat de software cum ar fi(mutarea aplicatiilor download instalat jocuri) pot doar sa copii fisiere

Aveti idee ce pot face vreau sa imi iau jocuri mari precum real racing 3 gta vice city nfs most wanted dar nu am loc si nu stiu ce sa fac cu cardul sa pot muta aplicatiile pe el sa am loc pentru toate

H E L P

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Cu placere. Pentru foto, filme, muzica...De aceea cauta toti tablete cu memorie interna cat mai mare. Niciun service nu o sa fie de accord sa rooteze orice (tableta sau telefon) pentru ca nu-si asuma riscul
sa-ti plateasca produsul. Poti incerca la cineva, daca-l cunosti bine.

8 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Tableta functioneaza foarte bine. Inainte de a o cumpara trebuie sa te interesezi sa-ti iei una cu memoria interna mai mare. Poti face ce vrei tu numai daca faci root la tableta,
dar daca nu-ti reuseste, ai stricat-o definitiv. Eu nu-ti recomand.

| LilTunechi explică (pentru horia2012):

Stiu ca este periculos root-ul si iti pierzi si garantia dar ce pot face ca sa instalez aplicatiile pe card micro sdhc si nu in memoria tabletei internna?

| horia2012 a răspuns (pentru LilTunechi):

Exact asta face root-ul. Deblocheaza anumite facilitate ale Androidului.
Fara root nu se poate. Nu poti instala aplicatii pe card si nici nu le poti muta.

| LilTunechi explică (pentru horia2012):

Lol si dc **** mai fac astia carduri daca n-ai la ce le folosi frate ok mersi...
si stii pe cineva adica service-uri care sa rooteze 100% fara sa mi-l strice sau fara sa pierd garantia?thinking

| LilTunechi explică (pentru horia2012):

Deci probabil voi ramane cu ochii in soare oricum mersi mult esti de gascabig grin

| horia2012 a răspuns (pentru LilTunechi):

Cu placere. Cam asa ceva. Incearca sa o dai si ia-ti una cu
8 GB memorie interna. Chiar daca are 4 nuclee si nu 8, o sa-si faca treaba bine. Asta pentru ca SD cardul e considerat memorie externa. Tot ce muti din memoria interna a tabletei se duce de fapt tot in memoria interna partea a 2-a.(4 GB).

| LilTunechi explică (pentru horia2012):

Tableta mea are 8 Gb memorie itnerna dar din aia 8 raman vreo 5 utilizabili 3 gb ocupa androidul si restulsad

| horia2012 a răspuns (pentru LilTunechi):

Exact. Partea 1 si partea 2. Asa e impartita memoria. In acei 3GB pe care ii ocupa Androidul si restul de fapt e si memoria interna a tabletei. Aici se salveaza fotografiile, filmele...De aici le poti muta in partea a 2-a a memoriei (5GB) sau pe SD card (cele pe care le poti muta).

| horia2012 a răspuns (pentru LilTunechi):

Cu placere. Pentru foto, filme, muzica...De aceea cauta toti tablete cu memorie interna cat mai mare. Niciun service nu o sa fie de accord sa rooteze orice (tableta sau telefon) pentru ca nu-si asuma riscul
sa-ti plateasca produsul. Poti incerca la cineva, daca-l cunosti bine.