| Keon a întrebat:

Am o tableta Lenovo tab3 si dupa ce i-am dat un reboot(reset hardware) si nu mai merge, adica se deschide si ramane cu sigla aia pe ecran. De 2-3 ori s-a deschis si dupa si-a dat restart din nou si ramane asa 2-3 ore. Stiti ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| RStar a răspuns:

Salut!, problema pe care o ai se cheama "bootloop". Poti sa o resoftezi sau o poti duce la garantie sau service, te costa in jur de 50 lei.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

"Reboot" = repornire, reincarcarea in memoria de lucru a sistemului de operare si ale aplicatiilor instalate ulterior, cu toate setarile facute de utilizator.

"Resetare hardware" = reincarcarea sistemului de operare si revenire la setarile de fabrica, salvate chiar de fabrica (deci sterse toate aplicatiile si setarile facute ulterior de utilizator.
NU oricare telefon are salvata configuratia de fabrica!

Deci, "reboot" si "resetarea de fabrica" sunt complet diferite sunt doua lucturi complet diferite.

Daca la pornire apare doar sigla, atunci inseamna ce nu se incarca sistemul de operare, probabil trebuie resoftat telefonul.