| SexyBlue a întrebat:

Salut, am o tastatura iluminata natec genesis rx55. Ideea e ca unde stau eu curentul nu e foarte in regula dar nu mi se inchide pc pentru ca am sursa. Problema e ca, de fiecare data cand baraie sursa asta mi se inchid becurile de la tastatura si se blocheaza 5 secunde. Problema asta o am numai la aceasta tastatura, stiti cumva care ar fi cauza?

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Sursa de alimentare e problema.De regulă așa ceva se întâmplă când sursele de alimentare sunt dimensionate la fix chiar cât să duca la limita hardware-ul pc-ului, iar de mai cuplezi și un led amărtt pe usb sursa decuplează că nu m ai are putere suficientă să alimentaeze.Nu ar strica să faci un calcul de consum la pc și apoi în funcție de asta să stabilești o sursă de alimentare cu vreo 10-20W putere reală peste cea a consumului, și vei vedea că după ce schimbi sursa problema va dispărea.Succes

| Clujean25 a răspuns:

Poate scade puțin amperajul în mufele USB atunci când se face trecerea de la rețea la sursă?

| Burcea_Valentin_1999 a răspuns:

Curentul mic si e vorba ca tastatura are un cip care o ajuta sa nu se arda intelegi deci can e curent slab tastatura se oreste pentru a nu se arde

| SexyBlue explică (pentru Burcea_Valentin_1999):

E posibil sa opresc luminile? Asa nu ar avea de ce sa se mai blocheze.