| BackAgainToTPU a întrebat:

Am o URGENTA!
Monitorul meu cu boxe incorporate are probleme de imagine. Deci cand l-am deschis liniile de pixeli nu erau la locul lor, erau ba prea jos, ba prea sus, era o salata de tampenii cu purici. (Altfel nu ii pot zice).
Ieri am verificat toate firele, si era mai rau. 2 pete de culoare din stanga si dreapta si apoi intre ele se marea o pata galbena si schimba culorile.
Link youtube care arata faza cu liniile (scuzati sonorul)
http://www.youtube.com/watch?v=JEtNvwW6g2U

Funda

Răspuns Câştigător
| djhateme a răspuns:

Buna. Faza e simpla: oricand incerci sa pui niste boxe, un telefon, sau un electronic langa altul asa va face tot timpul.Eu ti-as spune sa incerci sa scoti un pic monitorul de la placa video din unitate( daca este in placa video externa: PCI, AGP, PCI-E) si sa incerci sa pui pe cea onboard. daca nu functioneaza nici in acest caz, incearca sa scoti placa video la care ai conectat monitorul, si sa o pui inapoi, poate este doar o mica probleme de la slot si nu sta bine placa.Altfel,cumpara-ti un monitor, fara boxe incorporate, ca acum gasesti monitoare CRT foarte ieftine si bune.Multa Bafta

2 răspunsuri:
| BackAgainToTPU explică:

@djhateme
nu este de la placa video! am inchis calculatorul si monitorul facea la fel cu casuta care scrie "No signal"
Deci calculatorul era scos din priza, nu interactiona cu monitorul.
Problema e de la monitor. Ce ii pot face? Vreau sa il pastrez ca are geam din ala, si nu se zgarie ecranul.

| djhateme a răspuns:

Are ecran de protectie nu? da ala nu este detasabil? daca este detasabil, il poti scoate de acolo, si il poti pune la alt monitor fara probleme, dar sa tii cont de dimensiunea monitorului, ca trebuie sa fie de aceeasi dimensiune( la inchi ma refer). daca zici ca nu iti da semnal deloc, e posibil sa se fi dus vreo siguranta ceva. daca vrei sa il pastrezi, poti merge cu dansul la un electrician, si dansul iti poate spune exact ce si cum sa faci.multa bafta si mersi de fundita