| John696 a întrebat:

Salut! Am pc ul conectat la monitor prin hdmi. Când pornesc pc ul, monitorul rămâne negru. Tin sa mentionez ca monitorul este deschis.
Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ori cablul are probleme,
ori ai probleme de contact la RAM

In cazul in care sistemul pare sa porneasca normal, dar nu ai nici un fel de imagine pe monitor, e 99% una dintre aceste 2 probleme.

Si cel mai adesea e RAM-ul.
Trebuie doar sa il scoti cu atentie din slot, si sa reintroduci placutele, fiecare in locul celeilalte (daca ai minim 2).

RAM-ul in timpul functionarii PC-ului, se incalzeste, si zona pinilor de contact se dilata foarte putin (e de ajuns sa fie un micron).
Cand se raceste (dupa o oprire a sistemului), exista uneori si posibilitatea ca zona contactelor sa se se contracte cu o valoare mai mare decat cu cea cu care s-a dilatat, de exemplu se poate contracta cu 1.3 microni, si contactul devine imperfect.

Fenomenul e chiar mai complex, pentru ca si contactele slotului in care introduci placa de RAM se dilata si apoi se contracta in mod asemanator.

1 răspuns:
| helpforyou a răspuns:

Cablul HDMI nu este conectat corespunzător la ambele dispozitive,
Driverul video care nu este actualizat sau configurat corect, Sau chiar o problema cu placa video.