| costiceacristian200 a întrebat:

Am pe laptopul meu un procesor slab numit Intel Pentium Silver N5000 CPU @ 1. 10GHz și vreau să îi cresc puterea! Cum anume aș putea face asta? Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand ca pe acel socket (FCBGA1090) nu se mai fabrica procesoare de ani de zile. Chiar daca s-ar mai fabrica sau ai gasi unul fabricat, ar trebui un atelier specializat pentru schimbarea lui deoarece la laptop procesoarele (majoritatea) sunt lipite de placa de baza. Pentru astea trebuie pompe termice cu absortie. Nu oricine are asa ceva. Nu te mai chinui! Daca reusesti sa vinzi laptopul cu 300 lei sa fii multumit si ia-ti altul!

| Frank51 a răspuns:

Ti s-a mai raspuns la intrebarea asta. Il vinzi si cumperi altul mai performant, alta solutie nu este.

| Bizon95 a răspuns:

Http://shorturl.at/adpyH
TREBUIE sa gasesti un procesor cu EXACT acelasi socket - FCBGA1090, dar mai puternic
dupa care sa vezi ce solutii ai de inlocuire (daca are zif-socket atunci nu e asa de complicat, daca e lipit pe placa de baza, atunci e... RAU)

dupa care sa te rogi sa nu se... ARDA, pentru ca racirea unui asa laptop e gandita pentru un procesor slab, iar tu ai pus unul mai puternic

daca la sfarsitul zilei ti se pare ca merita, mai bine decat sa vinzi laptop-ul si sa cumperi unul mai performant, atunci GO FOR IT!

insa, sa nu cumva sa crezi ca exista solutii minune de gen CPU/RAM/Memory/ WHATtheF0CKeVERR "booster", ca sunt toate tepe cat curpinde, si iti optimizeaza IN CEL MAI BUN CAZ cu o imbunatatire de 1-2, poate, POATE 5%

| Digikey a răspuns:

Pune-i un ssd si dubleaza-i memoria, o sa miste mult mai repede.

| sayWhaaat a răspuns:

Nu ai ce sa-i faci, trebuie sa vinzi laptopul si sa-ti iei altul din era noastra.

| 4ndr33y a răspuns:

Nu poti face nimic in privinta asta. Fie e prea costisitor sau nu exista compatibilitate. Laptopurile in ziua de azi sunt asemanatoare cu telefoanele, in special cele low-budget, sa zici mersi daca poti upgrada RAMul...

| edit28 a răspuns:

Toarna redbull pe el. Ori prinde aripi si zboara, ori se strica si iei altul mai bun. Win win.

| MadaraBruh a răspuns:

Poti doar cu cateva game boostere in rest nu prea poti deoarece procesorul se schimba doar la modele noi.