| quadcore a întrebat:

Salut am placa asta de baza http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/fm2a75-pro4/ si am 4 sloturi de ram...si 2 le am ocupate cu un Kit de 2 placute de 4 gb 1866 ghz, si vreau sa stiu daca eventual o sa mai adaug niste memorii daca trebuie sa fie neaparat aceiasi frecventa, sau sa fie tot kit?

2 răspunsuri:
| Ag30Fdr4g0nz a răspuns:

Da, ideal e sa fie aceeasi frecventa.

| 3v1lM1nD a răspuns:

Salut, ideal este sa fie aceiasi marca respectiv acelasi kit.
In cazul in care pui alt kit mai slab ca si frecventa atunci primul kit va scade ca si frecventa pentru a fi sincron cu al doilea kit.
Cum spuneam cel mai bine sa fie 2 kituri identice ca si model ar fi cel mai bine. Iti recomand sa le cumperi acum cu un mic efort financiar decat sa mai astepti 1 an si sa numai gasesti ca primul model de kit si sa fii nevoit sa vinzi primul kit si sa cumperi 2 identice.

Spor!