| BigDaddy a întrebat:

Salut.Am placa video ATI Radeon x1300/x1550; 1.80 GHz; 3.00 GB of Ram; Dual CPU E2160 si vreau sa maresc performanta computerului in jocuri.Adica sa nu se mai miste greu anumite jocuri sa nu mai am lag.Nu vreau sa schimb placa video sau alte componente. Daca merge sa maresc performanta prin programe.Dau funda la cine ma ajuta

Răspuns Câştigător
| roormaf12 a răspuns:

Reinstalezi Windowsul si nu mai instalezi atatea programe, dar asta nu prea te ajuta daca vreo sa joci de ex)COD MW3 SAU NFS MW2... daca vrei sa joci jocurile noi trebuie sa iti iei un procesor i5 sau i7 de vreo 3ghz si o placa video buna.

| Benz a răspuns (pentru roormaf12):

Da asa este dar uitate si tu ce pret are un i5 sau un i7.Nu cred ca se merita sa dai 13 milioane(i7) pe un **** de procesor la bani astia iti iei calculator nou asa ca nu mai invatati voi pe altii cand voi aveti Intel celeron in calculator. Fara supararewinking

| roormaf12 a răspuns (pentru Benz):

Ba da merita sa dai pentru ca te tine foarte mult un i7, dar depinde si de buget tongue ...nici eu nu ma pot lauda ca am PC bun(pentru ca am Consola)...PS:am dual core si stiu destule.Nu sunt amator in computere big grin

| Benz a răspuns (pentru roormaf12):

Bv la pl ta

7 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Singura metoda de a spori performanta in cazul tau este prin overclock. la procesor 0C se face din bios, la placa video se poate face direct de pe desktop cu ajutorul programului msi afterburner. sa te documentezi inainte pentru a afla ce beneficii vei obtine in urma overclock-ului dar si ce dezavantaje.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei programele iti incetinesc calculatorul in nici un caz nu iti fac pc-ul mai rapid

| Gabbriell a răspuns:

Schimba procesorul e mult prea slab, cauta un dual core de peste 2.8 ghz sau x3, x4 core.

| b34TdoWnLiV3 a răspuns:

Deci nu poti imbunatati jocurile prin programe, la pc tau ati pot sugera sa ati schimbi procesorul in unul de 3.60 Ghz.BFT funda?