| c0pil1n a întrebat:

Salut. Am primit un sfat de la cineva de pe TPU sa instalez (LatencyMon) ca sa verific tot ce tine de sunet.
Placa de baza (Asus prime h310m-r r2.0)
Dupa 15 minute am primit rezultatul urmator:
Sa dezactivez cpu throttling din control panel si din bios/sa dau update la cea mai recenta versiune de bios ( sa dezactivez modul turbo de la procesor etc )
L-am dezactivat din (gpedit.msc) dar din bios nu stiu cum pentru ca sunt anumite tutoriale dar mie imi apare altfel in bios. Nu stiu ce sa dezactivez si nu vreau sa fac vreo tampenie.
La bios i-am facut update acum 7 zile ( ultima versiune beta de pe site-ul placii de baza)
Astept niste sfaturi cum pot sa dezactivez din bios (cpu throttling) Multumesc!

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Vezi ca pana la CPU throttling mai e si problema cu bugurile alea de la Intel. Spectre si Meltdown, mai exact - https://www.howtogeek.com/......n-your-pc/
P.S. Daca nu ai probleme cu temperatura, nu are sens sa te agiti cu CPU throttling din BIOS. Sigur ai optiunea dar nu se refera la throttling relativ la temperatura ci la power saving (frecventa dinamica in functie de load).

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

Temperatura este perfecta, nu depaseste 70 grade.
Totusi am sa las dezactivata functia din (gpedit.msc) si in bios am sa intru sa dezactivez turbo boost-ul de la procesor. 3.90 - 2.90.
Am descarcat si aplicatia de pe site-ul respectiv ( Totul arata bine)
Oare sa dezactivez protectia impotriva lor (spectre/meltdown)?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru c0pil1n):

Poti dezactiva si sa vezi daca mai ai probleme dupa aia sau nu. Poate te ajuta, poate nu.