| anonim_4396 a întrebat:

Am primul meu laptop (l-am primit pe 18 sept., de la parinti, pentru a am implinit 14 ani) si pe el am hotarat sa-mi pun tot Windows XP Professional, ca pe calculatorul familiei, dupa ce m-am sfatuit cu niste prieteni. Dar tot as vrea sa imi schimb in Windows Vista Ultimate sau Windows 7 Ultimate, caci cred ca ar fi niste sisteme de operare imbunatatite, dar cel mai mult pentru ca imi plac foarte mult grafica, interfata si efectele vizuale. Poate nu sunt la fel de performante ca Windows XP, dar dupa ce am vazut Windows Vista in laboratorul de informatica de scoala, m-am decis ca eu chiar vreau sa il am (acesta sau Windows 7). Asa ca intre Vista si 7 trebuie sa aleg. Acei prieteni mi-au zis ca pe Vista nu pot rula/nu pot fi recunoscute unele programe, exemplul dat de ei fiind BSPlayer. Asa ca daca pe Vista nu pot fi recunoscute cateva programe, atunci pe 7, fiind un sistem de operare nou, mult mai multe programe nu vor fi recunoscute in comparatie cu Vista, asa ca eu as vrea sa imi pun Windows Vista Ultimate, tocmai din aceasta cauza a recunoasterii programelor, chiar daca WIndows 7 ar avea performante mai mari decat Vista. Sfatuiti-ma, va rog, daca am facut o alegere corecta intre cele trei sisteme de operare, si daca nu, argumentati. Va multumesc (anticipat)!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Windows 7 licențiat n-ai cum să-l iei că nu a apărut încă în magazine.
Poți lua Vista licențiat deoarece a apărut prin magazine de multă vreme, costă aproximativ 300 de lei ediția Home Premium (lasă tu Ultimate, că nu folosești alea 2-3 funcții în plus care le are față de celelalte ediții).
Acum depinde și de ce laptop ai, Vista are un management mai bun al resurselor decât XP și e mult mai securizat.
Dacă ai un laptop performant, Vista (actualizat la zi) o să zboare. Dacă ai un laptop sub 2000 de lei, atunci o să meargă relativ încet în comparație cu XP.
Incompatibilitatea cu programe a fost rezolvată.
BSPlayer merge doar cu Aero dezactivat pentru că este un program scris cu picioarele (programatori inapți). Rezumă-te la alte programe de văzut filme (Gom Player, KMPlayer, VLC, ș. a.). Alea din paranteză sunt și mai bune, și gratuite, și au și codecuri interne.
Prietenii ăia ai tăi sunt bătuți în cap, nu-i mai asculta. La fel și restul utilizatorilor de pe TPU care spun că Vista e un sistem prost, deși habar n-au cu ce se mănâncă.

9 răspunsuri:
| cheloo74 a răspuns:

Eu am windows 7 si pot sa zic ca este mai bun decat Vista. BsPlayer se gaseste si pentru Vista si pentru 7. Doar versiunile vechi nu sunt compatibile. Si eu eram fan BsPlayer dar am descoperit VLC Player. Eu am prins si perioada de aparitie a XP-ului si era aceeasi retinere fata de el pe motiv de incompatibilitati si acum toata lumea il lauda.

| Brotacelu a răspuns:

Sfatu meu e sa le incerci chiar tu, sa vezi cum merge
asta faci ruland o luna cu vista si o luna cu 7, dupa care faci comparatia.

inca ceva, ar fi bine sa nu descarci nimic de pe net asta ca nu cumva cand este instalat unul dintre ele[ex windows 7] sa iei un virus si sa iti ruleze mai greu.
distractie placuta

| mcvlad a răspuns:

Iti recomand un Windows 7 licentiat, nu vei avea probleme. Driverele si le instaleaza singur, cu update-ul se va descurca fara probleme. Nu vei gasi incompatibilitati cu programele uzuale, zilnice. Este mult imbunatatit fata de Vista, consumul de memorie RAM este optimizat, prin urmare, performante sporite.

| mcvlad a răspuns:

Windows Vista licentiat iti poti lua, chiar daca nu a fost lansat oficial, a aparut la vanzare. Pe MSDN este pusa licenta de Windows 7 Professional de aproximativ o luna, versiune finala!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ramai la XP. e cel mai stabil din cele mentionate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-l poți lua așa ușor de pe MSDN. Trebuie să ai cont cu un „rank" ridicat (ce se plătește cu bani grei sau se obține pe baza unei instituții). Și asta nu înseamnă cumpărat. Și pe lângă asta, nici nu ți se oferă suport. Lansarea oficială în România (în magazinele din București) va fi luna viitoare. Zvonurile spun că pe 11 noiembrie, dar nu se știe sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok, multumesc pentru sfaturi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar? Unde anume pe MSDN (link)?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo, am laptop Acer Aspire 5738. E bun pentru astfel de sisteme de operare?