| MgxNp a întrebat:

Am probleme cu inernetul.
Am router si televiziune de la digi, prin fibra optica si routerul imi da batai mari de cap.
Daca vreau sa ma uit la un film pe televizor dupa ora 16-17, nu se incarca sau se blocheaza din 20 in 20 sec. Nici pe Youtube nu pot sa ma uit pe televizor deoarece scade calitatea videoclipurilor la 360p si televizorul este 4K laughing, iar daca pun o calitate mai mare nu se mai incarca.
Am incercat sa conectez televizorul la router cu un cablu utp dar nu poate obtine adresa ip. La fel, am incercat sa conectez un playstation la router cu un cablu utp si nu putea sa afle adresa ip.
Dupa am incercat sa ma conectez din routerul de la digi la altul cumparat de mine si nu a mers, poate tot din cauza ca nu afla ip-ul.
Stiti de ce merge asa de prost internetul sau cum as putea sa rezolv problema cu ip-ul?
Tin sa mentionez ca am 41mbps pe telefon, iar pe laptop am 79mbps.
Va rog sa imi spuneti niste sfaturi!
Multumesc anticipat

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1.Poate fi internetul slab in zona.
2.Cineva ti-a aflat parola si s-a conectat la routerul tau.
3. Ceva din setari nu este bine.
4. Daca ai conexiune prin cablu (la laptop ma refer) poate fi un cablu de proasta calitate.
N-ai specificat tipul de abonament la internet. Oricum, la Fiberlink 300 al meu eu am circa 200 mbps.
La telefon si eu am circa 52 mbps la ora 19:21. Dar asta depinde si de calitatea telefonului. Eu nu mi-am permis sa cumpar un telefon scump. Doar cineva care se pricepe si vede te poate ajuta.