| Panal_Claudiu_2000 a întrebat:

Am pus o elice unui motoras de masinute pe care il conectez prin USB la priza, PC etc. deci are destula putere dar nu se ridica. Elicea are 2 pale si face destul de mult vant.
Va rog ajutati-ma pentru ca as vrea sa fac un elicopter dar spuneti-mi de ce nu se ridica.
Funda ***

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Înclinația palelor este greșită, la care se adaugă că nici lungimea nu e bună pentru a ridica greutatea motorașului.Succes

| Panal_Claudiu_2000 explică (pentru DeyCj):

Palele sunt inclinate astfel incat sa impinga aerul in jos, si daca as face palele mai lungi motorasul nu ar mai putea invartii bine si apropo am vazut ca la elicopterele adevarate palele nu au nicio inclinatie

| K0sti a răspuns:

laughing