| Kevinn2000 a întrebat:

Am reaprins PC-ul dupa 1 an de cand a fost aprins ultima oara si nu imi merge internetul.
Am incercat sa-l fac, dar nu a mers, iar acum am gasit ceva care pare interesant si cred ca as putea rezolva problema.
Deci, am dat in dreapta jos pe acel ecran mic ( are un semnul exclamarii intr-un triunghi galben ), iar apoi am dat pe " Network settings ", iar apoi scria undeva in mijloc " Add a VPN connection ", cred ca trebuie sa fac VPN-ul sau ceva de genul ca sa imi functioneze internetul din nou...
Se pricepe cineva?
Sunt mai multe casute care trebuiesc completate, in prima scris:
VPN provider ( este o singura optiune de ales ), " Windows (built-in), mai jos scrie:
Connectin name ( am pus un nume cu care ar trebui sa ma conectez de fiecare data cred )
Mai jos scrie:
Server name or address ( am pus un nume la intamplare (( nu nume de om )) )
mai jos scrie:
VPN type ( era bifat pe " Automatic ", dar sunt mai multe optiuni, cum ar fi: Point to Point Tunneling Protocol ( PPTP) / Layer 2 Tunneling Protocol wih IPsec (L2TP/IPsec) / Secure Soket Tunneling Protocol (SSTP) si IKEv2.
O las pe " Automatic "?
Si mai jos scrie:
Type o sing-in info ( este bifat pe " User name and password ", dar mai sunt 2 variante, Smart card si One-time password.
Ce ar trebui sa aleg aici?
In dreapta pot da save sau cancel...
Deci are legatura cu internetul? Il pot face sa mearga?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai undeva în cameră. să îți vină de afară conexiune la Internet?

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Da, am wi-fi, și am băgat și cablul în unitate și în router.
Pe laptop merge...

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Atunci este o reglare a PC-lui.
Ce windows ai instalat?
Care ediție ai?

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Am Windows 10, dar nu stiu ce editie...

| mihai69 a răspuns:

Nu are nicio treabă cu faptul că nu-ți merge ție net-ul.
Verifică dacă ai driverele corect instalate la placa de rețea și (în cazul afirmativ), setările la protocolul IPv4.

| Kevinn2000 explică (pentru mihai69):

Nu stiu cum sa verific daca am driverele corect instalate la placa de retea... daca poti explica in cateva randuri, as aprecia.
Nu prea le am cu PC-urile.

| Kevinn2000 explică:

Acum am dat mai in jos si am observat ca mai erau 2 casute, nu le vazusem laughing
Sub Type of sing-in info mai sunt 2 casute.
User name (optional)
si
Password (optional)
sub aceste casute mai scrie
Remember my sing-in info si este bifata...

| Gabriel9707 a răspuns:

VPN-ul nu are nimic de-a face cu problema ta, in primul rand ca sa poti folosi VPN-ul trebuie sa ai o conexiune la internet. Da click dreapta pe iconita de wifi si da pe "Troubleshoot Problems", daca tot nu merge lasa un mesaj aici.

| Kevinn2000 explică (pentru Gabriel9707):

Tot nu merge, am încercat și ieri asta. Am încercat iar acum, dar degeaba.
Scrie " Troubleshooting has completed "
" Troubleshooting was unable to automatically fix all of the issues found. You can fond more details below. "
Problems found
"Ethernet" doesn't have a valid IP configuration. Not fixed. X

Să înțeleg că nu am un IP valid?
Mai jos pot accesa 2 link uri sau ceva de genul și scrie:
Explore aditional options
Close the Troubleshooting
View detailed information.