| mafiaa a întrebat:

Am recuperat niste date de pe un stick, poze mai exact si nu mi le deschide. "we can't open this file".

Cum le pot deschide?
P.S. majoritatea sunt PNG

Răspuns Câştigător
| Iugas a răspuns:

Descarca Irfanview de aici: http://www.irfanview.com/
Daca nici asa nu se deschid inseamna ca nu au fost "recuperate" corect si ca fiserele respective sunt corupte.
Mai poti incerca cu un fiser sa faci o copie dupa el si sa-i schimbi extensia din.png in. jpeg - poate va functiona

| mafiaa explică (pentru Iugas):

Nu mi le deschide nici asa. Singura varianta e sa merg la un service specializat pentru recuperarea pozelor de pe stick. Iti voi da funda pentru ca ti-ai dat interesul sa ma ajuti. Multumesc.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru mafiaa):

E bună ideea cu service-ul specializat, dar nu te grăbi cu funda pentru că eu o dată am dat fundă la cineva dar apoi am primit un răspuns mai bun și am regretat, eu zic să mai aștepți

9 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ai recuperat prostii, alea nu mai sunt poze decat cu numele!

| MeForeverAlone a răspuns:

Părerea mea este să mergi undeva în oraș la un magazin de calculatoare, sau eventual la un prieten, să vezi dacă e vreo problemă cu stick-ul. Din câte știu eu, toate tipurile de calculatoare au opțiunea să deschidă pozele în PNG. Mai poți să faci o chestie, dai click dreapta,,, open with" apoi,, chose default program" și vezi acolo în ce poți deschide pozele și cu ce. Apoi ar trebui să meargă. Dacă nu repet, e posibil să fie ceva probleme cu stick-ul.
Baftă!

| mafiaa explică (pentru MeForeverAlone):

Pai am probleme cu stick-ul, de aceea am si folosit un program de recuperare date. Nu-mi mai deschide stick-ul, imi cere formatare, Am recuperat ceva poze dar nu mi le deschide.

| Bula a răspuns (pentru mafiaa):

Mi se pare ca ai mai pus aceasta intrebare, pentru recuperarea pozelor de pe stick-ul defect.
Ti-am recomandat programul Recuva, in care poti vedea direct care din poze este inca utilizabila si care este corupta.
Daca nu m-ai ascultat, e treaba ta.
Prostia costa.

| mafiaa explică (pentru Bula):

"Unable to determine file system tipe". Marele program Recuva recomandat de tine nici macar nu a inceput scanarea.

| Iugas a răspuns:

Cu ce deschizi? PNG sunt fisierele pe care le-ai recuperat? Ce program ai folosit? Ce extensie au fisierele recuperate?

| mafiaa explică (pentru Iugas):

Deschid cu programul windows-ului pentru poze(win 10 pro), da sunt png si le-am recuperat cu Easy Recovery