| Ion1231 a întrebat:

Salut,am revenit cu un update despre telefonul Sony xperia xa2. Dupa resetare din fabrica a inceput sa se miste din ce in ce mai greu. Colegul de munca l-a dus si la service si nimic. Au zis ca telefonul este vechi si ca nu poate sa-l reseteze si sa-i puna macar android 9 ca a avut android 10. Vreo solutie? Daca spuneti sa-si ia altul nu prea poate pentru ca nu are bani momentan

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La un telefon mai vechi (si nu numai) este bine sa respecti anumite reguli:
1. NU folosi mai multe aplicatii (mari) in acelasi timp! Opreste-le pe toate nefolosite din background!
2. Daca telefonul merge tot mai incet, acesta poate fi din mai multe cauze:
- sunt prea multe aplicatii mari instalate, ceea ce reduce considerabil memoria de lucru
- functioneaza aplicatii in background, care "franeaza" telefonul
- telefonul este virusat (trebuie facuta scanare antivirus, recomand Eset online)
3. Nu strica daca se foloseste o aplicatie de optimizare, asa cum seste CleanMaster (recomandat si de @IoanaMaria321).

| IoanaMaria321 a răspuns:

Trebuie să alegi un telefon performant, dragă Ion, ai clean master ca să optimizeze telefonul. Pana are „dansul bani", foloseste-l, dar cu mare grija, s-ar putea să se inrautasească memoria

| redutzu a răspuns:

Am un Huawei p9 lite din 2016 2gb/16stocare. și ma bucur de el și acum frânează după atâta timp de utilizare dar îl pot folosi la social media, filme, sa sun și asa mai departe.
E doar un mit ca telefonul vechi nu merge bine
încearcă sa cauți pe yt
how to do reboot on xperia xa2, poate îl rezolvi asa fără a da bani la service, sunt și service uri care își fac treaba pe bani putini.