| denisTiky a întrebat:

Am sa va pun o intrebare despre compatibilitatea a doua componente intr-un pc, mai exact, placa de baza si placa video.

Gigabyte nVidia GeForce gtx 1050 ti oc de 4gb ddr5 este compatibila cu placa de baza Gigabyte B360m DS3h? Va rog daca se poate sa fiti cat mai siguri pentru ca nu vreau sa fac vreo prostie cumparandu-le. Eu cred ca da, dar vreau sa stiu si parerea voastra!

5 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Dacă placa de bază are slot PCI-Express și placa video este PCI-Express (de mulți ani încoace toate sunt așa) înseamnă că sunt compatibile.

Răspunsul final este Da, sunt compatibile.

| GPA a răspuns:

Da, placa ta de baza are slot PCI Express 3.0, la fel ca placa video 3.0.

Ele sunt compatibilie si nu vor exista conflicte.
Daca ai fi avut placa de baza pe PCI Express (2.0), ar fi ingreunat performantele placii video, viteza ar fi scazut.
Ai grija si la procesorul pe care-l ai! Daca nu este capabil sa-ti duca GTX-ul (adica sa-ti faca bottleneck), atunci vei avea un dezechilibru intre cele 2 componente.

| denisTiky explică (pentru GPA):

Pai este i3 8100, este destul de nou si destul de bun...

| GPA a răspuns (pentru denisTiky):

Da, cumpără placa cu încredere!
Va funcționa la capacitate maximă!

| EusebiuPWN a răspuns:

Bineinteles.