| Rommeo a întrebat:

Salut am si eu nevoie de un pic de ajutor. azi brusc dintr o data culer-ul a inceput sa o ia la turatie maxima in timp ce navigam pe internet. Laptop-ul este curatat schimbat pasta si tot tacamul, problema vine din alta parte pentru ca toate se comporta normal ( procesor, ram, hdd etc) nu se incinge nu nimic, doar cooler-ul a luat-o razna. dintr o data. Stiti vreo rezolvare, va rog?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pare o problema mai serioasa: s-a blocat electronic comanda ventilatorului.
Poate fi un scurtcircuit la termistorul care masoara temperatura procesorului, circuitul de comparare, tranzistorul de comanda scurtcircuitat sau ventilatorul defect.

Eu asi incerca prima data sa schimb ventilatorul si sa masor tranzistorul care-l comanda, dar si conexiunile termistorului masurate (poate are vreub condensator de decuplare paralel, scurtcircuitat.

| gabicoo a răspuns:

Poate ai luat vreo ciudatenie de virus.
Fa o scanare antivirus tot sistemul.

| Rommeo explică (pentru gabicoo):

Nu ai inteles din comentul de mai sus, ca l-am pornit si fara hard de pe un live stick cu linux si face la fel.

| Caine1122 a răspuns:

Incerca sa ii dai restart. poate a intrat vreun proces de update la windows sau pur si simplu s-a stricat coolerul

| Rommeo explică (pentru Caine1122):

L am pornit si fara HDD de pe un live stick cu linux, si la fel face.