| ionut931 a întrebat:

Salut, am si eu o dilema si un procesor AMD Phenom(tm) II X4 B55, imi puteti spune pe cati biti ruleaza ca nu stiu ce sistem de operare sa instalez pe el de 32&64?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Mergi pe 64 bit deoarece daca ai peste 4 gb de ram daca vrei sa il folosesti la capacitatea sa reala. In nici un caz pe 32 daca ai 4gb deoarece nu mai exista progr care sa nu mearga pe 64 bit. Stii ca aroape totate jocurile sunt construite in 32 bit? Dar aia cu super PC-uri are de nu isi pun sistem de operare pe 32 bit? Pentru ca le trebuie mult creier sa realizeze asta, nu? De asta s-au investit miliarde in dezvoltarea x64, pentru a ne zice un "geniu" ca nu e asa, ca e cum zice el. Diferente? rolling on the floor) vai de "critical" vad ca nu stie nimic. Diferenta dintre 32 si 64 e imensa. windows 95 a fost pe 16 bit, apoi de la 98 pe 32 bit pana la xp, unde a fost si o varianta pe 64, dar nu foarte reusita.Nu stiu daca stie careva de aici ce sunt alea lantente, sau de frecventele de la RAM, insa viteza memoriei ram e de peste 10 gb/s. Astfel, 32 bit nu foloseste ram-ul, ci hdd-ul. Cum sa fie mai rapid ceva cu 80 mb/s fata de 10000mb/s? Iar lantentele reprezinta timpul de acces, care la hdd e de peste 100 mai mare.In final, mergi pe 64 daca ai 4 gb ram. Daca nu, cumpara-ti si nu vei fi dezamagit.

3 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Suporta sistem de operare pe 64 de biti...totusi asta depinde daca ai mai mult de 4 gb ram sau nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Procesorul respectiv poate lucra atata pe 32 cat si pe sisteme de operare cu 64 biti.
Eu iti recomand sistem de operare pe 32 biti deoarece inca majoritatea sofurilor, jocurilor dar si a altor aplicatii ruleaza doar pe 32 biti si oricum nu simti nici-o diferenta.

| ionut931 explică:

Am 4 gb ram, si 1 gb vplaca video deci?