| Manoila_Romina_1987 a întrebat:

Nu pot sa instalez placa video. oare de ce? modelul este nVIDIA geforce 610 - 1G. imi zice ca nu este compatibila cu versiunea aceasta de windows. si driverul este de pe cd-ul original al laptopului. ce as putea sa fac? trebuie sa instalez alt windows? mersi

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Globul meu de cristal nu reușește să vadă ce PC ai, nici ce versiune de Window$ rulează pe el. Dar orice Window$ știe să facă „update drivers" automat, iar dacă nu reușește, poți oricând să intri pe saitul producătorului și să descarci de acolo cea mai recentă versiune de drivere. Sau dacă ai un model de placă mai veche sau o versiune de Window$ din 1900 toamna, poți intra pe site-uri cu arhive de drivere și cauți pe-acolo unul potrivit.

| Manoila_Romina_1987 explică:

Laptopul e un i5 cu placa video de un giga. versiunea e windows 7 ultimate. am luat si de pe site-ul nvidia.com ultimul driver dar tot nu il pot instala.

| white02 a răspuns (pentru Manoila_Romina_1987):

Incearca un program ce cautare automata a driverelor cum ar fi driver easy (asta il gasesti pe google in versiune trial si cred ca iti rezolva problema fara sa il cumperi)

| mihai69 a răspuns (pentru Manoila_Romina_1987):

Hmmm... (lăsând la o parte faptul că I5 e procesor de la Intel, nu laptop - astea pot fi HP, DELL, Acer etc.) mi se pare ciudat comportamentul. Aparatul a venit cu sistem de operare preinstalat, sau doar cu „free DOS"?