| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Am și eu o întrebare pe tru cunoscători.
Am un laptop destul de slab și vechi, însă ar fi perfect pentru sora mea, deoarece asa as putea să-l păstrez pe al meu.
Deci, laptopul începuse se meargă extrem de slab, avea lag etc, dar se deschidea, în unele momente mergea chiar bine, însă acumase deschide la început doar o pagina neagra cu un scirs alb sa zic asa, numit"Windows error rexovery", iar mai jos mi se dau doua variante 1. "Lunch startup repair) și 2."Start windows normally" si daca apăs pe oricare dintre cele doua ma aduce pe o noua pagina asemănătoare denumita"windows boot manager".
Acuma o sa va scriu tot ce scrie acolo, ca altfel nu știu s ava explic.

Windows failed to star. A recent hardware or software change might be the cause To fix the problem:
1.Insert your Windows installation sic and restart your computer.
2.Chose your language settings, and the click "next".
3.Click"Repair your computer".
If you do not have this disc, computer your system administrator or computer manufacturer for assistance.

Status:0xc000000f

Info: The boot selection failed because a required device is inaccessible.
Probabil nu m-am exprimat cum trebuie, dar sper sa înțelegeți, iar un răspuns cât mai detaliat mi-ar fi de mare ajutor.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie dus la servis reparatii laptopuri, doar nu crezi ca vei reusii tu sa il faci, poate este stricat hard disckul sau memoria si atunci ele vor trebuii schimbate in servis.

| Daniel323 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu toti sunt impiedicati ca tine, un copil de 10 ani il repara in 50 de minute.
Si se scrie service nu servis.
http://limbaromana.md/index.php?go=articole&n=1805
Poare vreodata vei"reusii" sa scrii 5 cuvinte consecutive corect.

| Sofer a răspuns:

Daca alegi start windows normaly. Porneste? Ar trebuii sa faci o reinstalare de windows.

| NLS a răspuns:

Nu booteaza pentru ca pare sa aiba erori in fisierele de sistem.

Nu trebuie sa faci nimic altceva decat sa introduci in unitatea optica (DVDROM, DVDRW, etc) un disc cu kitul de Windows care e instalat la momentul de fata pe laptop.

Sau daca unitatea optica e cea care nu functioneaza (a required device is inaccessible.) atunci creeaza un stick bootabil cu kitul de Windows.
Aceasta operatie se face cu programelul Rufus, pe care il gasesti gratuit aici
https://rufus.ie/

Daca laptopul e vechi, trebuie sa alegi BIOS or UEFI in campul Target System, altfel alegi UEFI.
La Partition Scheme alegi MBR, daca ai ales varianta de mai sus cu BIOS or UEFI. (daca a fost cazul sa alegi UEFI, atunci selectezi in acea casuta GPT).

La File System, alege NTFS, daca ai minim Windows XP.

Sus la Device trebuie sa alegi calea catre un stick gol de 8GB

Iar unde vezi SELECT, de acolo alegi calea catre o arhiva iso cu kitul de Windows de care ai nevoie. (trebuie sa ai acel kit de Windows, daca nu il ai sau nu stii de ce ainevoie, da-mi mesaj)

Dupa ce ai creat stickul, il introduci, si trebuie sa faci in asa fel sa booteze de pe el, altfel nu ajuta cu nimic.

Trebuie sa modifici ordinea de boot in BIOS, sa booteze de pe stick,
SAU sa gasesti litera care deschide meniul de boot rapid (Quick Boot Menu se cheama de obicei, si ar trebui sa vezi respectiva litera exact in ecranul negru imediat dupe ce ai pornit laptopul, acolo unde vezi si ce trebuie sa apesi ca sa intri in BIOS )

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru NLS):

Mulțumesc pentru răspunsul tău foarte detaliat. Însă pe mine ma bate aceste lucruri sa fiu sincer, deci sa inteleg ca dacă îl duc la cineva să-mi reinstalez Windows-ul se rezolva tot în principiu, da?

| NLS a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Din textul erorii asa reiese.
S-au sters sau suprascris fisiere importante si s-a creat un blocaj in etapa de bootare.
Ca urmare trebuie sa ii dai Repair, iar asta se face doar avand un disc sau un stick bootabil cu kitul de Windows.

In loc sa ii dai Repair, ai putea la fel de bine sa il reinstalezi, DAR atentie!
Daca ai o singura partitie si ai date importante pe el, vei pierde tot!

La fel, daca ai doua partitii, dar ai date importante (si) in My Documents pe partita C, pe acestea le vei pierde. Ce se afla pe partitia a doua, va ramane.

Poate fi totusi si e eroare la initializarea unei componente hardware, din cauza ca o piesa nu face contact perfect (RAM-ul sau HDD-ul).

DAR sa verifici asta incepand cu calea mai ieftina (reinstalarea Windowsului sau Repair) nu te costa nimic si e cel mai inteligent pas pe care il poti face.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru NLS):

Mulțumesc din noua pentru informații. Cum am mai zis laptopul este unul destul slab, l-am folosit eu o perioada pana mi-am luat altul, iar asta I l-am lăsat lu' soră-mea, începuse sa ai e lag mare și țin minte ca înainte sa se producă eroarea asta am început sa apăs pe toate butoanele concomitent, s-a stins și gata a apărut acea eroare. Deci, o să-l duc să-mi reinstalez Windows-ul cineva sa vad dacă afac ceva. Mersi încă o data.

| UnderVoltage a răspuns:

Dupa parerea mea 1005 hard disk mort.
Recomand inlocuirea lui cu un ssd ca si asa sunt ieftine, dar o sa ofere laptop-ului un boost de performanta.

| mikey02 a răspuns:

Iei un ssd nou si un windows cel mult 8 cu licenta