| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare pentru cei ce au treceut de la Windows 10 la Mac Os (sau invers).
Cat de greu v-a fost sa va acomodati cu noul sistem de operare?
Si care credeti ca sunt avantajele si dezavantajele celor doua sistem de operare?
Ideea e ca eu sunt utilizator de windows 10 si as vrea sa trec pe Mac Os (imi place foarte mult cum arata, foarte "clean" si frumos dar nu stiu daca e convenabil cand vine vorba de jocuri si programe de editat sau mai stiu eu ce)

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca vrei ceva curat, gratis si bun pune Linux. Jocuri poti juca si in Linux. Sunt programe pe care poti instala jocuri: Steam, Wine, etc. Sunt si jocuri pe Linux: https://gnulinux.ro/......x-in-2018/

| Wr3nch a răspuns:

Bwahaha jocuri pe MacOs. Buna gluma sef. Iti merg foarte putine jocuri pe MacOs, si poti zice adios jocuri ''gratis'' ca aproape nimeni nu pune versiuni de mac online. Daca il vrei pentru editare merge, si sunt unele programe destul de ok, valabile doar pe Mac.

Personal nu as alege MacOS, platesti prea mult pentru componente inferioare si numele Apple.

| Zuzu1991 a răspuns:

Orice in afara de jocuri e ok, si usor de folosit (inclusiv office, chiar Mircosoft-ul si-a portat suita Office)
insa cand e vorba de jocuri pe un calculator, nimic, DE NIMIC nu bate DirectX-ul, iar problema se pare ca nu va fi "rezolvata" prea curand, iar diferenta e oribila, orice altceva in afara de DirectX daca depaseste 50% din FPS se numeste ca esti norocos
chiar daca jocuri sunt, Steam, War Gamming, etc.
si iti dau exemple pana nu mai poti, am ras de cineva care urla ca are fps prapadit in World of Tanks, dupa ce a dat 3500eu pe macbook pro-ul lu' peste, si a facut urat cand i-am spus sa puna windows (si eu radeam de nu mai puteam) sau NENOROCIREA cand steam/valve au trecut Counter Strike 1.6 din Direct3D in OpenGL, si a cazut fps DRASTIC (jucatorii de cs16 NU joaca daca nu au 100fps, punct)

| TheSeventhSin a răspuns (pentru Zuzu1991):

Din ce am vazut mai exista si ubuntu si linux (par o alternativa ok) si ce m-ar interesa e daca exista vreun site unde pot vede cu ce aplicatii sunt compatibile aceste sisteme de operare. (in special ubuntu mi se pare interesant)

| Zuzu1991 a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Linux Mint cu mate