| qNeo a întrebat:

am si eu o intrebare, pot avea internet in doua locuri de (ex acasa am internet si la bunici au cablu de internet si suntem amandoi pe acceasi retea si cand inchid acasa am la bunici si cand inchid la bunici am acasa)stiti cum pot avea in ambele locuri simultan?

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

Ceva e gresit in ce spui tu:
daca ai net si acasa si la bunici, asta nu se poate decat pe doua abonamente diferite, moment in care daca ai RDS cu, cont si parola de pppoe (altele nu stiu si oricum daca nu ai cont si parola atunci ideea asta nu functioneaza), atunci in ambele locuri ai bagat acelasi cont si parola, asa ca ar trebui sa vezi in care si in partea cealalta sa le pui pe cele din abonamentul respectiv

daca la una din locatii esti legat fara contract, atunci ar trebui sa te consideri norocos ca iti merge asa cum iti merge

daca gresesc, te rog revino cu mai multe detalii, pentru ca asta e singura explicatie la care ma pot gandi

| qNeo explică (pentru CarcotasulVesel):

Am un singur abonament aici am avut prima data ne si l am inchis dar firul de la internet inca il am...am adus un router aici si merge dar nu imi merge acasa si as vrea sa am net si aici si acasa poate e o setare de la router sau ceva

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica tu te conectezi la net in ambele locuri cu aceleasi date? Pe scurt ai un singur abonament?

| Iote a răspuns:

Mi se pare mie, sau bunicii stau in aceeasi curte? Sau aceeasi casa dar apartamente diferite? Nu cumva ai tras un cablu de la tine la bunici? Vezi ce spune @CarcotasulVesel in partea a doua.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Iote):

Foarte buna interpretarea, atunci ar trebui sa puna un router la el unde vine firul de la RDS, dupa care firul care se duce la bunici sa il bage in lan-ul respectivului router, si asa are net in ambele locatii

| qNeo explică (pentru CarcotasulVesel):

Hpai aici e problema cand inchid eu router ul are el net si cand inchide el rauter ul am eu net si vreau sa avem amandoi simultan dar tot nu merge

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru qNeo):

Daca nu stai la aceeasi locatie, si deci nu poti sa tragi un fir de net intre tine si bunicii tai, atunci e o minune ca merge, iar cu prima ocazie cand, vin cei de la rds, s-ar putea sa deconnecteze fizic, firul care nu mai are abonament

si nu ai cum sa folosesti acelasi cont de doua ori, in acelasi timp altfel cei de la rds ar trebui sa fie chiar tampiti, de ce?

considera asta: imi fac un abonament, dupa care toti prietenii mei isi fac abonament, si apoi toti in afara de mine renunta, asa ca le dau userul si parola mea si toti avem net in acelasi timp

deci, singura solutie sa ai net la ambele locatii e sa faci doua abonamente

| debarasator63 a răspuns:

Eu am internet acasa si am si la tara (la soacra-mea). Abonamentele sunt facute pe numele lui nevasta-mea. Internetul de la tara l-am luat de la RDS local, iar in Bucuresti de la RCS-RDS. Deci poti.

| Iote a răspuns (pentru debarasator63):

Ai doua abonamente, in doua locatii diferite, chiar daca au acelasi contractant.