| Renitzy a întrebat:

Am si eu o nelamurire in materie de calculatoare. Folosesc windows 7 si am placa video onboard. Mi-am instalat niste jocuri pe pc, dar nu le pot juca. Imi spune ca tipul de grafica nu este suportat desi jocurile imi mergeau pe windows xp. Va rog sa ma lamuriti si pe mine. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| educatie2021 a răspuns:

Te lamuresc eu dar vreau fundita... cerintele jocurilor difera in functie d sistemu d operare. Adica un joc care iti cerea 1 GB d rami p xp o sa iti ceara 1, 5 GB pe windows 7
Acelasi lucru pateste si placa video. Windows 7 e mai pretentios. Eu iti sugerez sa ramai la xp pentru ca multe din jocurile p care le aveai poate nu iti vor mai merge p 7

5 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Verifica daca placa onboard este recunoscuta si instalata corect in win7. Click dreapta pe my computer, manage, device manager. Daca nu are driverele corecte, si win7 poate incerca sa le instaleze direct de pe net. Daca nu gaseste, cauti pe google si instalezi manual. Daca nu stii exact modelul de placa video onboard, descarci si rulezi aida32. Succes!

| Bybanu a răspuns:

E din cauza driverului video, ori nu ai instalat=o, ori nu e buna pentru windows 7

| Cronki a răspuns:

Pai windows 7 cere mult in special la grafica. Placa onboard nu are memorie proprie, ci foloseste din memoria RAM. Daca RAM-ul este solicitat, placa video onboard "intra in concediu"
Sugerez sa mergi pe XP deoarece consuma mai putine resurse!

| claudsadas a răspuns:

Windows 7 foloseste mai mult din capacitatea placi video si nu iti mai permite sa joci jocurile sau cel mai probabil sa nu ai intalate driverele.Lasa modelul placi si vedem ce putem rezolva.

| Renitzy explică:

Placa de baza e Gigabyte GA-8VM800PMD-775-RH. Am cautat pe site`ul gigabyte dar nu am gasit driver`ul pentru windows 7.