| RazvanPetre2468 a întrebat:

Salut, am și eu o placă video integrată Intel hd graphics care se instalează singură cum dau drumul la internet cum se instalează singur, deci vreau să știu și eu cam ce aș putea să îi fac pentru că rezoluția care este acum este la 1366x768 iar eu nu mai pot să setez rezoluția asta și plus că se vede și foarte nașpa rezoluția deci se vede lunguieț. Practic ferestrele de la Windows se văd lunguiețe deci nu se vede bine ce aș putea să îi fac, am încercat orice este posibil. Nu știu de ce producătorii de plăci Intel și invidia setează plăcile video ca să se instaleze singure nu pot să înțeleg ce ai în capul companiilor ăstora două dacă știe cineva vreo metodă sau vreo modalitate de a putea activa rezoluția la loc a plăcii video integrate să îmi spună și mie. Eu nu mai știu ce soluție să folosesc, am încercat orice chiar nu mai știu

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Modelul exact al placii de baza si al procesorului?
Ce Windows ai instalat (XP, 7, 8.1, 10, 11)?
Ce rezolutie are monitorul, si eventual ce marime a diagonalei?

| halogen001 a răspuns:

Https://www.howtogeek.com/......c-drivers/

Eu folosesc Group Policy Editor ca in pagina de mai sus pentru W10pro.

| flixbuster a răspuns:

Te duci si iei de mana cel mai nou driver de la Intel direct de pe site pentru placa ta video si il instalezi. Driver-ele de la Microsoft sunt intotdeauna mai vechi decat cele de la producator (pana acum nu am gasit niciodata situatia inversa) asa ca dupa ce instalezi un driver mai nou de la Intel, Windows/Microsoft Update nu va mai instala driver-ul lui.