| daniel_9440 a întrebat:

am si eu o problema. acum cateva zile mi-am reinstalat windowsul (xp) si de atunci nu mi se mai inchide.nu stiu care e cauza.am cautat probelama asta si una din solutii era reinstalarea win.am facut'o dar degeaba.tot nu se inchide. monitorul se inchide, tastatura nu, mouseul nu, unitatea nu.chiar daca apas pe de aprinderede la pc nu se intampla nimic.ca sa se inchida trebuie sa scot de la sursa / din priza. INSA:mi-a mers de vreo 3 ori dupa care iar nu a mai mers. Helppp pleasee.

11 răspunsuri:
| CapitanuSemafor a răspuns:

Incearca alt Windows XP, alta copie, dau daca te tine calculatorul pune Windows 7, el nu va avea erori

| Zoricutzu a răspuns:

Cauta in bios setarile pentru power off si verificale ( nu stiu mai mult pentru ca si meniul si setarile difera de la un calculator la altul) iar ca sa intri in bios trebuie sa dai restart si sa apesi del sau f2 in timp ce incarca, de mai multe ori. ( pentru calculatorul meu)

| Zoricutzu a răspuns:

In control panel - Power options ( La XP) la Advanced trebuie sa fie setat la "Power butons" (when i press the power button on my computer) -"shut down" iar la Power schemes - "Never" la:
turn off monitor
turn off hard disk
system stand by
system hibernates
Mai e o optiune la Hibernate
debifeaza enable hibernate.

| Zoricutzu a răspuns:

Da, pentru UPS trebuie "The UPS service is curently stoped".
Doar daca ai unitate UPS ( e un aparat care are o baterie si alimenteza calculatorul timp de 2-5 min daca se ia curentul timp in care sa opresti caclulatorul normal ) ar trebui activat.
Daca dupa un timp scurt se inchide si dupa un timp mai lung nu, cred ca e vreun condensator stricat ( se pot observa ca de obicei se umfla )si trebuie dus la service.

| MaduuMihaela a răspuns:

Ei bine sft meu e sa te duci la un sediu de calculatoare sa vezi c are.si daca ii vor spone ca trebuie schimbata o piesa sa nu te iei dopa ei.ca asa am patit si yoo.e vb d niste setariitongue

| daniel_9440 explică:

Daca e de setari, ai putea te rog sa mi le zici si mie care sunt acelea? big grin mersi fain.

| daniel_9440 explică:

Am dat Load Setup Default in BIOS insa e la fel.nici o schimbare.

| daniel_9440 explică:

@Zoricutzu : e asa cum ai zis tot insa am o intrebare.big grin tot la Control Panel->Powe Options->UPS, acolo imi zice cu semnul exclamarii in fata: The UPS service is curently stopped. e normal sa arate asa? big grin

| daniel_9440 explică:

@Brutus90:Am incercat alt XP iar degeaba. am sunat un prieten si mi-a zis sa intru in Safe Mode si daca de acolo calcu mi se inchide inseamna ca e windowsul de vina iar daca tot nu se inchide ins ca e de la sursa sau placa de baza straight face dar as vrea sa stiu ce parerea aveti si voi. insa va supn ca cate odata imi merge.adica: ex: il tin inchis 3 ore dupa care il aprind iar daca 5 min stau la pc si dup il inchid se inchide dar daca stau mai mult de 15-30 min nu se mai inchide straight face.

| daniel_9440 explică:

Daca tin calcu inchis 2-3 ore iar dup il deschid, si stau vreo 5 min pe el iar dup inchid, se inchide. insa daca stau mai mult gen 15-30 de min nu se mai inchide straight face

| daniel_9440 explică:

Am rezolvat. big grin era placa de baza.mi-am schimbat'o. merci fain pentru raspunsuri big grin