| Zike_Niku_1994 a întrebat:

Salut..Am si eu o problema.Acum un an mi-am cumparat 1 GB memorie RAM. Dupa un timp,calculatorul a inceput sa inghete de tot (nu mai merge nicio comanda, nu mai pot sa misc mouse-ul..nimic) si de fiecare data trebuie sa-i dau restart. Uneori merge 5 ore fara probleme,, alteori dupa 3 minute se blocheaza..Initial am crezut ca-i de la windows.l-am reinstalat, dar la fel face.Mentionez ca placuta de 1Gb e combinata cu o placuta de 256Mb..sa fie asta problema? sa nu compatibile una cu cealalta sau sa fie de la altceva? (mai mentionez ca nu prea le am cu pc'ul).

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Incearca sa scoti memoria veche (de 256M) si pune cea de 1 Gb in PRIMUL slot. Daca a fost problema de incompatibilitate, atunci in asa fel va functiona fara probleme.
2. Daca problema persista in continuare, atunci incearca cu memoria veche, de 256Mb, tot in primul slot, asa cum a functionat inainte.
3. Daca PC-ul "ingheata" si cu memoria veche, atunci motivul poate fi altul (supraincalzirea procesorului, "Bad"-uri pe Hard Disk etc, testarea si identificarea acestora necesitand deja cunostinte si experienta mai mare in domeniu, fiind necesar un specialist.

4 răspunsuri:
| ady123 a răspuns:

Cumpara una de 1gb si bag-o in locul la aia de 256mb

| Alfred0703 a răspuns:

Poate sa fie de la HDD dar ar trebui sa cumperi un procesor mai tare adica daca ai avut 256 MB RAM atunci sigur pc-ul este mai slab.Alta cauza ar putea fi placa video daca s-a ars sau a facut scurt circuit s-a dus ca si mie mi s-a ars o placa video tot asa am patit. Poti sa verifici prin desfacerea carcasei si mirosi un pic acolo la procesor si la placa video. Daca miroase a ars atunci sigur s-a dus.Bafta

| Zike_Niku_1994 explică:

Am chemat pe cineva priceput in ale calculatoarelor.mi-a zis ca nu mai ducea sursa si astfel supraincalzea celelalte componente..intr-un final, am schimbat tot din el, cu exceptia HDD.Sursa noua, procesor si placa noua de baza.Nu era de la harddisk, ca altfel ar fi facut la fel si cu cele noi.

| ciufy96 a răspuns:

Salut...problema nu este memoria RAM problema este HDD tau pentru ca si eu am patit-o si am cumparat un HDD nou si acum rupe tot, la mine cateodata se facea si albastru hahaha... daca iti vei schimba HDD v-a functiona cu siguranta!

Bafta!