| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU
De ceva timp am o problema cu calculatorul. Uneori merge ft bine si se blocheaza destul de rar si alteori se blocheaza sau isi da restart indiferent ce as face la el, nu pot nici sa il conectez la net uneori.La inceput am crezut ca e de la windows dar nu a fost asa
Ce credeti? Se poate ca aceasta problema si fie cauzata de placa video?

Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Dă click pe start scrie command prompt și dă-i run as administrator iar în fereastră scrie sfc/scannow și dăi enter. Dă-ți update la windows și, pe când îți cere licența ia programul windows loader. Poți folosi două programe excelente pentru optimizarea pc-ului: http://www.hirensbootcd.org/files/Hirens.BootCD.15.2.zip și http://www.piriform.com/ccleaner/download. Pentru actualizarea driverelor poți folosi device doctor(unicul program de actualizare distribuit gratuit) http://devicedoctor.com/device-doctor-download.php sau le poți actualiza manual de pe site-ul producătorului. Mai este și windows doctor dar acela nu este gratuit. Folosește un antivirus bun gen avg(gratuit) sau avira pentru a detecta viruși. Dacă nimic nu dă roade îți recomand reinstalarea windows-ului.

| BBAlyss explică (pentru DDCC):

Nu este de la windows, asta e clar.In ultima luna am incercat si Windows 7, si XP, si degeaba.Are moemnte in care merge ft bine, nu se blocheaza, si altele in care se blocheaza indiferent de ce faci la el.

| DDCC a răspuns (pentru BBAlyss):

Atunci este vorba despre probleme tehnice, cred, adică partea hardware nu funcționează perfect normal câteodată. Mai ai garanția la piesele lui/componentele computerului? Altfel necesită fond(monetar) să le înlocuiești. Adaugă-ți niște memorii ram la placa de bază, poate te va ajuta.

| BBAlyss explică (pentru DDCC):

Calc e luat din 2007 deci clar nu mai are garantie