| Christian_Radulescu_2001 a întrebat:

Am si eu o problema. Am cumparat acum 5 zile un laptop Asus Republic of Gamer GL553VE si acum am observat ca in momentul cand il pornesc scoate un sunet ciudat dar acum se aude non stop.Ar putea fi de la Hard Disk sau de la vreun ventilator? Va multumesc

3 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Da, poate sa fie de la hard sau de la cooler. Daca ai garantie (si presupun ca ai), iei legatura cu Asus (intrii pe site-ul lor oficial) sau prin comerciantul de unde ti-ai cumparat laptopul (exemplu: pcgarage, altex, eMAG etc.) si le explici problema, il trimiti la garantie si cam asta e.

| NLS a răspuns:

Placa video, mai exact ventilatorul aferent ei.
HDD ul emite zgomote sub forma unui "cârâit", al unui CD care agață, plus obișnuitul sunet de rotire când copiezi sau citești de pe el.
Ventilatorul, dacă nu e descentrat și nu are pale rupte, produce un suierat ușor, de obicei intermitent, (apare la pornire și atunci când procesorul lucrează la frecvente mari)

| RAY a răspuns:

Hardul sau coolerul