| Cucuriguuu a întrebat:

Am si eu o problema care suna in felul urmatortongueC-ul functioneaza la parametrii normali,iar de la un timp incepe sa sacadeze intr-un fel (in sensul ca videoclipurile merg sacadat,audio parca e in reluare,iar jocurile la fel)

MENTIONEZ AICI CA DE FIECARE DATA CAND SACADEAZA IN JOC SE AUDE UN SUNETUL IN DUBLURA,LA FEL SI DACA DAU PLAY LA O MELODIE SE AUDE IN RELUARE SI RULEAZA IN RELUARE).

Chestia ar fi ca PC-ul functioneaza normal ceva timp (spre exemplu am timp sa joc un meci,doua,trei de FIFA online) si dupa brusc se intampla faza cu sacadatul.

Si ceea ce cred eu ca este si mai suspect,ar fi faptul ca daca eu in acel moment dau restart la PC el porneste dar imi da o eroare BIOS (un sunet lung si doua scurte-care normal este pentru palca video) si nu se mai apridne monitorul.

Si mai suspect este ca dupa cateva ore porneste normal,deci palca video nu e arsa, pentru ca functioneaza, acum ceva timp mi s-a ars o placuta RAM de 1 GB, si mai am doar 1.

De la ce ar putea fi? RAM? Placa video? Placa de baza? Sistem?

Poate a mai trecut cineva prin ceva asemanator...multmuesc anticipat.

4 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

E de la ventilatoare. Dacă zici că după un timp merge, înseamnă că nu e nimic ars şi face aşa că se supraîncălzeşte o componentă. Sau mai multe.

| Cucuriguuu explică (pentru Gizăz):

Am sa incerc.

Si in cazul acesta, sa spunem ca ar fi de la palca video (pentru ca mai un singur ventilator si ala e la sursa si nu am acces la el) ce ar trebui sa fac?

Placa mea video are 2 coolere.

Stiu ca pentru procesoare exista o pasta care ajuta in cazuri din astea, dar pentru placavideo cum este?

| Tarcatu a răspuns:

In primul rand daca iti da eroarea cu BIOS ar trebui sa verifici la hard daca este totul ok. Poate te ajuta.

| Cucuriguuu explică (pentru Tarcatu):

HDD-ul e de 500 GB nou....nu cred ca are nimic, placa de baza am schimbat-o recent si acum am remarcat ceva foarte interesant a ramas in urma si ceasul de la PC (cel din bara)