| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o problema cu pc-ul, ieri am bagat windows 7 ultimate, iar in momentul in care instalam programele mi s-a stins ca si cum s-ar lua curentu s-au l-ar trage cineva din priza. chestia asta mi s-a intamplat de vreo 2 ori.
Dupa aia mi-a mers fara probleme, acum l-am aprins pe la 13:30 si tot la fel mi-a mers fara probleme iar acum 5 minute iar mi s-a stins.straight face
Stie cineva care ar fi cauza de se stinge asa brusc?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

E ceva cu sursa. Ori e pe duca, ori nu ai un cablu bine infipt face joc pe undeva. Desfa-l si tu si mai apasa pe cablurile alea.

| yooocosti a răspuns (pentru Jipa95):

Daaaaa, s-ar putea sa fie sursa pentru ca am mai avut probleme cu ea un scurt sau ceva de genu a trebuit s-o bandajez cu banda izoliera pentru ca nu mai pornea dar acum merge. Apropo tocmai la tine ma gandeam ca m-ai m-ai ajutat odata happy o sa-ti trimit cerere pe fb daca nu te superi.

| Jipa95 a răspuns (pentru yooocosti):

Sigur! happy

17 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Sursa de alimentare, sau contacte inperfecte.
Ca să îți spun cauza precisă trebuie să văd un pic ce e prin calculator, așa intuind nu pot da un diagnostic corect.Succes

| yooocosti a răspuns (pentru DeyCj):

Cu sursa am mai avut probleme, asta e clar + ca are 7-8 ani de cand am luat pc-ul. happy

| DeyCj a răspuns (pentru yooocosti):

O nimerit-o și meșteru lu' pește în ale Pc-urilor Jipa95, da fac pariu cu tine că de îl pui să îți serviceze calculatorul își prinde urechile laughing))) că e praf la service pc.
Și nu numai sursa poate fii. Poate fii vreun condensator un fir mic care să facă arc electric la cea mai mică vibrație, etc.Așa cum am spus. Dacă nu văd, nu pot spune precis ce și cum e treaba.

| yooocosti a răspuns (pentru DeyCj):

Fiecare se pricepe la cate ceva, nu le stim pe toate happy

| DeyCj a răspuns (pentru yooocosti):

Corect,dar ne dăm cu părerea în ce știm face nu în ce habar nu avem să facem doar cu scopul de a ne face net pe telefon stând în fața Pc-ului pe TPU o zii întreagă ca să devenim campioni și apoi să postăm întrebări pe primele pagini doar ca să ne facem net pe telefon, fraierind credulii ce apelează și cred că ne pricepem la service calculatoare, real praf, furăm răspunsuri și le repostăm, postăm prostii citite fugitiv și interpretate aiurea de pe google așa cum face ăsta nu?
Asta așa ca să știi și tu la cine ai dat funda, în loc să îl raportezi pentru conduita lui. happy(stai liniștit ca eu nu pentru funde și prostii de-astea vă ajut.Eu va ajut că așa vreau și când am timp dar comparativ cu ăsta eu chiar știu face ceea ce ele habar nu arehappy+experiență de peste 6 ani )

| yooocosti a răspuns (pentru DeyCj):

Da, aici ai dreptate dar cum am mai spus probleme cu sursa am mai avut ....acum pnm nu stiu ce rivalitatii exista intre voi si nu vreau sa ma bag! intrebarea mea a fost una pur si simplu pentru simplul fapt ca nu stiam de la ce i se trage, dar daca se creeaza conflicte.

| DeyCj a răspuns (pentru yooocosti):

Nu se crează stai liniștit happy.
Daca ai o altă sursă și știi s-o înlocuiești atunci ar fi o idee bună s-o faci. Daca problem persistă atunci vrefică cum îs condensatorii.Să nu fie vreo unu umflat(mai ales cei din zona de alimentare și procesor), verifică cum e izolația la cabluri, verifică cum e contactul de pornire al calculatorului.
La contactu de pornire, din cauza uzurii se poate întâmpla ca contactele să nu se mai depărteze suficient și să facă contact de oprire spontan.
Asă dacă nu văd mi greu să soluționez problema(nu e mare lucru dar trebuie să văd( îs toma necredinciosu cand vine vorba de diagnoze))

| Jipa95 a răspuns (pentru DeyCj):

Ar tu de unde ai invatat in ale pc-urilor ma a venit un profesor de IT la tine acasa in fiecare zi atunci cand erai mic? Nu prea cred. Cu totii invatam stand aproape toata ziua pe forumuri, youtube, etc, tocmai pentru faptul de a invata ceva in aceasta meserie, IT. Tu te-ai nascut invatat, stiu nu toti sunt la fel de inteligenti ca tine dar gandeste-te ca ai fost si tu odata in stadiul ala : ba, ce-i aia o sursa, memorie ram, etc. Nu am o experienta la fel de mare ca unii, mai am foarte multe de invatat, iar in loc de critici, daca m-ai fi vazut unde am gresit, as aprecia foarte mult un sprijin, sa-mi dau seama de greseala. Atat am avut de spus, numai bine!

| DeyCj a răspuns (pentru Jipa95):

Așa am fost toți.Eu am învățat profesând în domeniu ca depanator de calculatoare calificat la locul de muncă și când service-ul s-a închis am început pe cont propriu ca second job-hobye, real, nu asa cum fac 80% din așa numiții depanatori de calculatoare ce se găsesc la mica publicitate, ce cred doar ei că dacă au văzut pe youtube cum se instalează un Windows știu să repare calculatoare.Concept eronat și aberant de greșit ce este condamnabil.Service-ul de calculatoare se învață profesând în timp, nu de azi pe mâine. Abia după 2 ani de profesare în domeniu am început să ofer soluții în IT și să implementez soluții soft necomerciale la firme.De ce? Simplu.NU îmi dau cu părerea în ce nu mă pricep, din principiu personal și se pare că tot mai mulți îl au, deci este spre normalitate.Chestia asta e ca și cum ai acorda primul ajutor greșit unui accidentat, făcându-i rău în loc de bine, din neștiința, nu intenționat, și normal că după însănătoșire te poate da în judecată(99%) că l-ai vătamat corporal.Ei, așa îi și aici.Prima înveți, da înveți așa cum trebuie, și apoi te bagi, și aia, dacă și numai dacă știi ce faci. Oricum, așa cum ți-am mai recomandat că ești tânăr(și sper că liniștit happy ), e o idee bună să te orientezi cu studiile spre ceva ce are viitor și știi c după ce le închi vei avea servici nu sa devii șomer cu diplomă, și îți și place(precis îți place și altceva pe lângă IT nu?) și asta cu IT- ul dacă îți place, s-o ții de hobye, că cu meseria asta vei murii de foame îți garantez.happy. Îți spun din experiență.Eu în prezent fac asta ca un al doilea job-hobby; clienți sunt, dar uneori prefer să îmi valorific timpul liber cu ieșiri în natură, mai ales vara.
Eu când dau un răspuns nici o dată nu îl dau după search pe google ci scriu din cunoștințele acumulate în cei aproape 7 ani de service PC, implementare soluții hard și soft la firme și pf-uri, etc.M-aș bucura să ajungi la cunoștințele mele că, o părere de la profesionist profesionist face cât 1000 de manuale(exemplu teste,noutăți,moduri de lucru eficente,aplicații de srrvice-are eficiente și care dau randament sporit,moduri de lucru eficiente, etc), dar până atunci ai un drum lung de parcurs. Dacă îți pace real, o să înveți și părțile mai puțin plăcute care s-ar putea să te descurajeze puțin, dar nu e tragedie. Dacă vrei poți.
O să te corectez că văd că ești fair play și nu mă mai ignori(o fost aiurea ce ai făcut, că nu ai fost fair play) și o să te ajut cu mult drag, dar sper să merite efortul de a te învăța happy; e o sarcină dificilă dar nu imposibil de realizat, și am decis să mi-o asum happy. Sper să îți folosească happy. Succes

| express11 a răspuns:

Nu duce windows 7, pc tau.ce configuratie ai la el? iti trebuie cel putin 1, 2gb ram, 160 gb hard, si un procesor bun.

| yooocosti a răspuns (pentru express11):

Dual core processor 4800+, 2.50 ghz.memorie ram 2.00 go.

| yooocosti a răspuns (pentru yooocosti):

+ hard 320

| express11 a răspuns (pentru yooocosti):

Poate se supraincalzeste.

| yooocosti a răspuns (pentru express11):

Nu cred, ti-am spus am mai avut probleme cu sursa nu mai pornea...a trebuit bandajata cu banda izoliera. dupa 8 ani o cred laughing

| express11 a răspuns (pentru yooocosti):

Da.fii sigur.probabil se incalzesc contactele.sa nu-ti faca vreun scurt.bafta!