| andreuttz a întrebat:

Salut.Am si eu o problema cu sunetu la calculator.Am un sistem 5boxe +1subwoofer si trebuie sa bag 3jack-uri in calculator(de culoare verde.negru.negru).
Problema este ca eu in spatele unitatii am doar 3jackuri de culoare albastra, roz si verde si la acest sistem mi se aud doar 2boxe.
Folosesc windows7.
Dau funda celui care ma ajuta sa rezolv asta.Multumesc!

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cate canale are placa ta de sunet?
In functie de driverele placii de sunet, acele 3 mufe au diverse destinatii!

F/L+R; R/L+R; C/Sub...asa ca studiaza!

| andreuttz explică (pentru K0sti):

Placa mea de sunet are 3 canale unul verde unul roz si unul albastru si nu merge decat daca bag la cel verde si mi se aud doar 2 boxe

| K0sti a răspuns (pentru andreuttz):

Sa-ti mai repet o data? Fii antena:

In functie de driverele placii de sunet, acele 3 mufe au diverse destinatii!

F/L+R; R/L+R; C/Sub...asa ca studiaza!

Verde e Front, Albastru e Rear si Roz e Center/Sub! Ai priceput? Asta un aspect, apoi ca sa auzi in toate boxele, trebuie sa ai semnal 5.1 nativ, nu stereo, nu crezi ca e logic?
Adica DD sau DTS!

| andreuttz explică (pentru K0sti):

Problema este ca mie nu imi apare la semnal 5.1 sau 7.1 apare doar stereo si nimic altceva... cum fac sa imi apara si alea?

| K0sti a răspuns (pentru andreuttz):

Ma neica semnal iti da sursa de sunet, adica filmul sau melodia respectiva! Alea sunt sursele de semnal! Si asta daca semnalul, adica coloana sonora e nativ 5.1, daca e stereo, stereo vei auzi! Iar placa de sunet trebuie pusa in setari pe 5.1!

Parca sunteti cazuti din Luna! Puneti mana si cititi!