| Darks96 a întrebat:

Salut, am si eu o problema... de curand am scos de la,, naftalina " placa mea de baza veche, pentru ca am facut rost de o sursa, o carcasa si un hardisk. Am montat-o am facut tot se aprind si beculetele, totul parea sa mearga bine pana cand am i-am dat drumul, si supriza nu se aprindea monitorul, am zis ca o fi din cauza monitorului asa ca l-am luat si pe celalalt si nici el nu se aprindea, bun am zis ca e de la placa video, am luat placa video de la actualul PC am introdus-o in el
si tot sta monitorul stins + ca nu se aude nici un beep daca rami sunt scosi s-au bagati
Configuratia PC-ului
Placa Baza: Acer Aspire M1640
Procesor: Intel Pentium Dual Core 1.6
Ram: 1GB ram DDR2
Video: 512 MB integrata
HDD: 40 GB
Sursa : 350 W

Răspuns Câştigător
| nolfet a răspuns:

Ori nu ai conectat cum trebuie piesele, ai grija la piese care se misca, cabluri neconectate, ori cablul tau vga ( care face legatura unitate-monitor) are vreo problema. se poate sa fie si de la placa video, acolo unde intra cablul vga, daca are 2 sloturi in spate incearca sa conectezi pe al 2-lea slot. vezi, de asemenea, daca se aprind cele 3 beculete de la tastatura cand pornesti pc-ul. daca nu se aprind e de la piese, daca se aprind e de la cablu sau monitor

4 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Verifică bine toate mufele și toate firele care și înlocuiește bateria de placa de bază.

| mihai69 a răspuns:

Placa de bază sau procesorul sunt duse. Orice variantă e cea corectă, nu cred să merite reparat.

| feysofit a răspuns:

Daca speaker-ul este conectat sau lipit pe placa de baza si totusi nu se aude secventa de beep-uri de eroare RAM, atunci placa de baza este defecta.

| catalin112 a răspuns:

Exact asta am patit si eu cu calculatorul meu mai vechi, l-am adus din mansarda, l-am montat, RAMI, HDD, Placa video, procesor, placa de baza, alimentare, sursa tot si nu mi se aprinde monitorul, mentionez ledul este verde cand conectez mufa aceea video ledul se ingalbeneste sad nu stiu ce sa fac
Am acceasi configuratie la pc doar ca la placa video este de 256 si e dedicata.