| georgik99 a întrebat:

Salut am si eu o problema.
Deci am un calculator mai vechi... si am avut niste probleme. mi-am cumparat HDD 160 GB si am ink 1 de 40 GB si vreau sa formatez ala de 40 GB ca sa am 2 drive: C si D
dar. nu merge sa intru in setupu de la windows 7. Se deschide setupu dar dupa ce s-a terminat de incarcat zice Starting Windows si o tine tot asa.
Si cealalta problema: Am un procesor Intel Pentium 4, 2.80 GHz si imi sta numai in 90% work. Am inteles ca e bun adica merge bine si nu merge. Tocmai l-am curatat la gratar cooleru e relativ bunicel pasta termo conductoare nu e veche are vreo 8 luni
Ce sa fac sa-l fac sa mearga mai repede.
TIn sa spun ca folosesc Advaced System Care 4, am Kaspersky Pure 2011, nu am virusi il scanez 1 data pe luna. DC nu merge?!?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1)nu iti recomand sa pui 2 hard-uri asa am facut si eu si unul din ele s-a ars, cel de 160 gb e normal
2)puneti un windows xp este cel mai bun eu ma folosesc de xp de aproape un an si nu cred ca il voi inlocui prea curind
3)pentru procesor nu stiu metode de a-l face mai eficient dar sunt programe care ajuta windows-ul sa fie mai stabil si hard-urile le ajuta acest program se numeste TuneUp Utilities ajuta foarte mult cal...
4)punati un avira este cel mai bun dupa parerea mea,am incercat multe anti virusuri (avast, nod 32, kaspersky,beetdifender, avg)

| Andrey_8612 a răspuns:

1.E posibil ca hard-urile sa nu se intelegeaga intre ele si sa nu te lasa sa il istalezi ...sau e ceva de la windows (setup)
2.Asa mi s-a intamplat si mie... eu am reinstalat win-ul si o mers. Incerca si tu!

| georgik99 explică (pentru Andrey_8612):

Am incercat sa-l scot pe cel de 160 GB. L-am scos din SATA, dar l-am lasat cuplat la sursa. S-a deschis windows setup si mi-a dat FATAL ERROR. Era pe fundal albastru, nu era blue screen. nu stiu ce avea. Intr-adevar HDDurile se cam cearta, adica nu stie windows pe care sa-l aleaga si uneori daca umblu la ele se inchide calculatoru cand ma baga in LOGON SCREEN. Acum merge... nu stiu ce are. Si ce e ciudat e ca am un DVD rom care inainte ii lua ceva sa se initializeze, inainte de windows startup, dar acum abia se deschide monitoru ca a si plecat windowsu... nu stiu ce are eu vreau sa ster 1 partitie si sa-mi ramana 2 HDDuri full
Iar cu CPUul nu stiu