| TbW a întrebat:

Va salut. Am o problema la un laptop Sony Vaio!
Am schimbat pasta termo conductoare, l am curățat de praf și acum când îmi pornește peste câteva secunde se oprește singur.
De ce se oprește? Nici măcar nu se supra încălzește.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Ia amintește-ți când ai schimbat pasta (chiar era necesar?) ce ai mai deconectat, scos, dezlipit, desfăcut?

acolo e hiba...

| TbW explică (pentru sierra1):

Mulțumesc mult. Era un cablu deconectat laughing

| sierra1 a răspuns (pentru TbW):

Să fii iubit

| Bossdeanonim12 a răspuns (pentru TbW):

Cum ai schimbat pasta pe procesor? Nu stiu cum sa aplic pasta pe procesor...

7 răspunsuri:
| Leon a răspuns:

Salut, eu am o minima experienta de service si pot sa iti spun urmatoarele hinturi:
Procesorul sa inteleg ca porneste, adica laptopul trece de testarea de bios.
Ajunge la sistemul de operare?
Desi nu cred pentru ca acolo ar trebui sa iti incalzeasca procesorul.
Un procesor defect de regula se incalzeste foarte repede si iti poate influenta si alimentarea.
Un procesor care ramane "rece" nu face sistemul sa porneasca, adica nu o sa vezi nimic pe ecran.
Banuiesc ca problema aceasta nu era inainte de a face aceasta procedura, e probabil sa fie o problema electrica pe segmentul procesor gpu, de regula apar probleme acolo.
Posibil ca procesorul din cauza acestui scurt cicuit sa se incinte foarte repede si sa ajunga la 90 de grade mai repede.

Un procesor care tureaza ventilatorul mecanic si se incalzeste treptat inseamna ca lucreaza, un procesor care ajunge la o temperatura mare repede si fara a fi solicitat e cu problema, iar aici nu prea ai timp sa il "simti" ca se incalzeste, pentru ca temperatura lui creste mult mai repede intr-un interval de timp multvmai scurt.
Poate nu ai aplicat pasta corect, ai pus prea multa sau efectiv ai "prajit" nistr circuite in jurul procesorului sau efectiv problema e in partea de RAM.

Verifica din nou la un service de data asta.

Spor,

| marinaru777 a răspuns:

Eu nu stiu de ce umblati la pasta aia de la procesoare sau vreti sa vedeti de ce functioneaza? Sa curatati coolerul de praf fara sa il scoateti asta trebuie facut.

| TFL007 a răspuns:

E posibil sa isi fi batut joc de tine aia de la service, asa am patit eu cu fostul meu laptop cand m-am dus cu el la altcineva ala mi-a zis ca mi-a pus ceva gresit pe placa de baza si ca de asta se inchide, bine al meu se si incalzea foarte tare cum il porneam