| Alexutzz95 a întrebat:

Salut am si eu o problema.Mi-am cumparat acum cateva luni un laptop Asus x533m are windows 8.1 pe el cu bing si mi-au mers bine jocurile pana acum o saptamana, dupa toate jocurile imi merg in reluare si counter si fifa tot si am 4gb rami procesor Intel quad-core 2.25 ghz si placa video de 2gb dar nu stiu ce poate sa aiba am incercat defragmentare nu am virusi am antivirus am facut update la toate driverele dar am obs ca nu am aerisire la el dar in cateva luni sa se umple de praf nu cred... daca poate sa ma ajute cineva sa lase raspuns!

Răspuns Câştigător
| ion1731 a răspuns:

Click dreapta pe start si acolo gasesti power options sau click dreapta pe indicatorul bateriei - acolo vei seta la high cum am spus - consumul va fi mai mare de energie dar jocurile trebuie sa mearga.
iti mai sfatui sa restaurezi dintr-un backup sistemul daca nu vrei sa-l reinstalezi, dar totusi reinstalarea si configurarea de la "0" e cazul ideal care ajuta. Daca nu ajuta reinstalarea sistemului atunci deja e problema hardware.

4 răspunsuri:
| ion1731 a răspuns:

"toate jocurile imi merg in reluare"- ce ai in vedere, explica mai pe intelese.

| Alexutzz95 explică (pentru ion1731):

Pai mi se misca in reluare in slow motion ceva de genu si fifa, counter imi merge putin greu si laptopu la filme vad ca se misca bine. nu stiu ce pare sa aiba

| ion1731 a răspuns (pentru Alexutzz95):

o reinstalare de windows ajuta in 90% din cazuri cu probleme de genul.
dar poate ruleaza careva procese concomitent cu jocurile? cum ar fi windows update sau update la antivirus sau mai stiu eu ce acolo.
conecteaza calculatorul la sursa de tensiune cind joci si daca zici ca ai windows 8.1 atunci in power options alege high performance

| Alexutzz95 explică (pentru ion1731):

Nu inteleg ce vrei sa zici fate mai explicit.am eset nod32 si se actualizeaza la el baza de semnaturi din cand in cand... si driverele le actuallizez cand se invechesc cu driver booster 2. Cum intru in power option?

| ion1731 a răspuns (pentru Alexutzz95):

Click dreapta pe start si acolo gasesti power options sau click dreapta pe indicatorul bateriei - acolo vei seta la high cum am spus - consumul va fi mai mare de energie dar jocurile trebuie sa mearga.
iti mai sfatui sa restaurezi dintr-un backup sistemul daca nu vrei sa-l reinstalezi, dar totusi reinstalarea si configurarea de la "0" e cazul ideal care ajuta. Daca nu ajuta reinstalarea sistemului atunci deja e problema hardware.