| Frank51 a întrebat:

Salut, am un amplificator Skytronic 2x50Wrms, la frecvente intre 260-330Hz distorsioneaza putin, se aude doar la melodii cu pian(fiind exact la acele frecvente), in rest nu e sesizabil ca acopera celelalte frecvente, oare de ce? Vreau sa precizez ca in rest se aude foarte bine atat bassul cat si inaltele.

4 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Cum ti-ai dat seama ca distorsioneaza exact intre 260 si 330?

| Frank51 explică (pentru Panamax):

Am un program, FL Studio, in care pot sa pun orice gama de frecventa ca sunet. Distorsiunea incepe de la nota Do, 261Hz, si se termina la Mi 348Hz. Exista distorsiuni si la celelalte, dar sunt greu de perceput, spre exemplu de pe la 150Hz pana pe la 260 foarte greu le observ, apoi de la 260 la 340 se aud binisor, apoi de la 340 pana dupa 1000 tot mai putin se aud. Testele astea le-am facut in program, pentru ca in melodii nu se pot auzii, ca sunt insesizabile.

| Panamax a răspuns (pentru Frank51):

Am intuit eu bine atunci.
Cauta un amplificator sh pe olx.
Unul decent de 2x50 trebuie sa aiba minim 8kg.
Il gasesti la 150-200 lei.
Ce ai tu este un amplificator chinezesc foarte slab.
Candva am lucrat in domeniu, dar pasiunea mi-a ramas.
Din cand in cand mai cumpar cate un amplificator sh si fac diferite teste si modificari.

| Frank51 explică (pentru Panamax):

Un om care nu se pricepe nu poate sa auda tot, doar un audiofil. Si mie imi place domeniul, si practic asta si studiez(inginerie electrica), ideea e ca amplificatorul chiar scoate undeva la 35-40W rms, boxele sunt de 20w rms 50w peak, iar cand dau volumul pe la jumatate boxele incep sa distorsioneze, teoretic inseamna ca a ajuns la puterea nominala rms, 20w, insemnand ca amplificatorul are undeva la maxim 40W. Stiu ca e chinezarie, pe site scrie ca are 400W, dar nu stiu cine crede asa ceva, cred ca tot aia care cumpara boxe de 2000W pmpo si se cred lautari.