| Frank51 a întrebat:

Am o problema la amplificator(skytronic 103.311 2x50w), se aude foarte urat de vreo cateva saptamani, baraie doar atunci cand se aude muzica, eu suspectez ca sunt intrarile, deoarece daca erau finalii de vina nu se mai auzea nimic. Am incercat toate intrarile si se aude aproape la fel, la tuner se aude mai bine dar tot exista o anumita distorsiune, boxele sunt bune, sursa de sunet buna, am incercat si de pe telefon, si pc, si laptop si se aude la fel. Oare este vreun condensator ars sau ceva? Atasez un link sa auziti: https://files.fm/f/vzn25k2j

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pune un condensator de capacitate apropiata si tensiune de cel putin a celor din circuit, paralel cu condensatoarele de filtraj (cele conectate dupa puntea /diodele de redresare din alimentare. Incerci, pe rand, cu fiecare.
Atentie la polaritate!
Condensatorul la care se opreste baraitul, este cel defect si trebuie inlocuit.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unul din condensatoarele de filtraj (de la alimentare) este intrerupt, nu functioneaza.

| Frank51 explică (pentru Bula):

Am verificat si par in regula. Nu sunt umflate sau miscate. Singurele interventii au fost mentenanta, dat cu wd 40 la potentiometre.

| Bula a răspuns (pentru Frank51):

Pune un condensator de capacitate apropiata si tensiune de cel putin a celor din circuit, paralel cu condensatoarele de filtraj (cele conectate dupa puntea /diodele de redresare din alimentare. Incerci, pe rand, cu fiecare.
Atentie la polaritate!
Condensatorul la care se opreste baraitul, este cel defect si trebuie inlocuit.

| Daniel323 a răspuns:

Sunetul indica lipsa unei semialternante, deci un final ars.Finalul nu prea se arde fara prefinal.Este posibil sa fie un circuit integrat care face toata treaba.