| Bucur_Petru_Dorin_1998_BFVl a întrebat:

Am un aparat foto CANON SX60 si as vrea sa imi spuneti ce adaptor pentru obiectiv sa imi cumpar? Cum se numeste adaptorul? Banuiesc ca are o denumire.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Acel "adaptor" (se mai numeste si "baioneta" sau "filet" si este specific fiecarui fabricant si model.
Se difera prin modul de prindere /fixare, diametru, pasul cu care este facut.
Daca vrei sa-ti cumperi alt obiectiv, atunci trebuie sa-ti cumperi obiectiv compatibil de la acelasi fabricant.
Daca vrei sa-ti cumperi inele intermediaare (pentru fotografiere macro, de apropiere), atunci de asemenea trebuie sa folosesti inele compatibile modelului tau.
Nu exista inele (piese) "adaptoare" pentru obiective de fabricatie diferita, deoarece fiecare vrea sa-si vanda productia proprie.

Ca urmare, cand mergi sa-ti cumperi obiectiv sau inel, mergi cu aparatul tau foto la vanzator, ii spui ce modificari (luminozitate, focar, distanta de fotografiere) doresti si iti va indica din catalog produsele compatibile ale producatorului.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Ai putea cumpăra minunile astea:
http://www.amazon.com/......005V2GFAQ/
Dar nu prea o să te ajute foarte mult (cu excepția poate a filtrului ND + CPL, care o să-ți permită să elimini din reflexiile nedorite și să folosești deschideri mai mari de diafragmă cu un ISO constant). Și eventual trepiedul.
Pentru montat filtre, ai un adaptor original:
http://www.f64.ro/canon-filter-adaptor-fa-dc67a-sx20-sx30-sx40-sx50.html
Îl iei și mai cumperi ce filtre vrei pe 67 mm și poți să mai adaugi ceva „efecte" pozelor tale, dar să nu te aștepți la minuni.
În plus, orice lentilă vei pune în fața obiectivului original va strica performanțele sale optice!