| anonim_4396 a întrebat:

Am un calculator cu urmatoarele :
Procesor: Athlon x3 445 Triple Core 3.1 Ghz

Placa video: Nvidia GeForce PCI- E 1024 MB

RAM: 4 gb DDR3 1333 Mhz

HDD: 1 tb

Ce sistem de operare este mai potrivit, Windows 7 Ultimate 32-bit sau 64-bit? (precizez ca vreau sa-l folosesc mai mult pentru jocuri)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce e facut pentru 32 biti merge si pe 64 biti, dar nu invers.

9 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Alx_93 - noroc cu my garage :-J

Avand 4gb memorie ram, ceea ce e ideal pentru un sistem 64bit, ti-l recomand pe acesta. Nu are rost sa mai ramai la unul pe 32 pentru simplul motiv ca incet incet o sa se renunte la aceste sisteme (asa a fost si cu cele de 16bit la vremea lor).

| DeyCj a răspuns:

Orice sistem de operare pe 64 de biţi.Pentru jocuri îţi recomand Windows Xp pe 64 de biţi sau Windows 7 home premium.Succese

| Ronnix a răspuns:

Windows XP este cel mai bun pentru jocuri... happy Windows 7 e bun pentru internet thinking
O zi buna! happy

| Kanghu a răspuns:

Windows XP Sp 3

| lucian a răspuns:

Varianta pe 64 biti (X64)

| claudsadas a răspuns:

Windows 7 ultimate 64 deoarece procesorul ii de 64 de biti, daca instalezi cel de 32 de biti nu este compatibil si ti-ar putea da eroare la instalare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe 64 biti. Vei avea performanta crescuta in orice aplicatie/joc (deseori sesizabil doar in aplicatiile compatibile/realizate pe aceasta arhitectura).

| GoX93 a răspuns:

Da dar pe 64-bit is compatibile majoritatea jocurilor si programelor?

| GoX93 a răspuns:

Ok. Multumesc mult pentru raspunsuri big grin