| anonim_4396 a întrebat:

Numele meu este Andrei și aș avea nevoie de puțin ajutor va rog!
De curând m-am hotărât să-mi achiziționez un laptop sau un calculator pentru jocuri, filme, internet și nu mă prea pricep absolut deloc la specificații.
Am găsit câteva calculatoare care m-au atras dar, după cum am spus, nu mă pricep la specificații și nu știu care este mai bun pentru jocuri în special(Gta San Andreas, Gta Vice City, CS GO...)

Am găsit următoarele calculatoare cu urm specificații:
CALCULATOARE:
1.
Procesor:AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Procesor 5000 2. 50GHz
Memorie Ram 4GB
System Type 32-bit Operating System
Hard 300GB
Windows 7 Ultimate

2.
HP Intel i3 4150
Procesor:Intel(R) Core(TM) i3 4150 CPU 3500GHz 3. 50GHz
Memorie RAM 8GB DDR3
System Type:64 bit
HARD:500GB
Placa Video INTEL HD 4400
Windows 10 Pro
8 porturi USB(4 dintre ele USB 3.0)

3.
Procesor:AMD Athlon ii x4 640 3. 0GHz
Ram 4GB DDR3
Sursa:Corsair CX500(500W)
Placa video dedicată NVIDIA Geforce GT 730 de 2GB DDR3
Memorie placa video 2048MB

4.
Procesor:Intel(R) Core(TM) CPU 4300 1. 80GHz
RAM 4GB
System type:32 Bit

5.
Procesor:Intel Quad Core q9400
RAM 8GB DDR3
HDD 500GB
Placa de baza Asus
Placa VIDEO MSI GT630 2GB DDR3

6.
Procesor:Intel(R) Core(TM) 2Duo CPU E8500 3.16GHz 3.17GHz
Ram 2GB
64 BIT
Placa video NVIDIA GEFORCE 8400 GS
HDD 500 GB
Windows 7

LAPTOP-URI
1.ACER
Procesor:Intel Pentium Dual Core CPU T4500 2.30 GHz
RAM 4GB DDR3
HDD 500GB
VIDEO 1700MB UP
Sistem de operare pe 64 de biți

2.ASUS
Procesor:Intel Core 2Duo CPU P8700 2.53GHz
RAM 4GB DDR3
HDD 500GB
VIDEO 2800MB UP
VIDEO DEDICAT 1024 MB
Windows 7 Professional
NVIDIA Geforve GT 240M

3.ASUS
Procesor:Intel(R) Pentium(R) B940 2.00GHz
Total Memorie Video 2816Mb
Video dedicat 1024Mb
4 GB RAM DDR3
HDD 500 GB
Windows 10 Pro N

4.COMPAQ CQ57
Procesor:AMD C-50 Procesor 1 GB
Memorie 4 GB RAM 1. 00GHz
64 Bit
HDD 250 GB
video 1800mb up
Windows 7 Ultimate

5. LENOVO
Procesor:Intel Pentium Dual Core CPU T4200 2.00GHz
RAM 4GB DDR3
HDD 500GB
VIDEO 1700MB UP
Windows 10

5. DULKA PC
Procesor i3
4GB RAM DDR3
VIDEO 2GB DEDICAT
INTEL HD 3000
SSD 128 GB sata
Windows 10

Va rog să-mi spuneți care dintre aceste calculatoare și laptop-uri sunt mai bune pentru internet, filme și în special pentru jocuri
GTA SAN ANDREAS
GTA VC
CS GO

PS:m-ar interesa mai mult un calculator, la laptop-uri se descarcă repede bateria

MULȚUMESC ANTICIPAT!

15 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Ce ne-ai listat tu aici sunt generatii vechi, capabile de foarte putine activitati ca multimedia, web browsing back-up date si cam atat. Jocuri pauza, sau cu chiu cu vai la rezolutii foarte mici cu detalii foarte scazute.
Procesoarele AMD vechi, consuma mult curent pentru ce performante ofera.
Din acest motiv o sa vezi ca pe site-urile second hand o sa gasesti configuratii cu procesoare AMD mai ieftine decat cele cu INTEL.

| nicu991 a răspuns:

Daca totusi nu ai buget pentru o configuratie de calculator nou. Poti merge linistit pe varianta
5.
Procesor:Intel Quad Core q9400
RAM 8GB DDR3
HDD 500GB
Placa de baza Asus
Placa VIDEO MSI GT630 2GB DDR3

Placa aia este destul de capabila fata de restul configuratiilor prezentate de tine.
Eventual mai plusezi la buget si iei un ssd de 120 GB ( pana intr-o 100 lei) sau unul de 240 GB ( cam 150 lei+ transportul) pe care sa tii sistemul de operare. II va da un plus de performanta enorm calculatorului respectiv.

| Raimondo99 a răspuns:

Iti spun, al meu a costat 2.000 de lei si am 1050, 1T, ryzen 3 si e super ok. Nu trebuie sa te uiti neaparat la firma, doar sa ai in vedere sa aiba:
o placa videoGTX 1050 sau mai sus
ryzen 3/Intel 3 sau mai sus
ram de 8gb sau mai mult
si stocarea neaparat 1T sau mai mult( NU AI CE FACE CU 200-500GB) si nu iti lua laptop, mult mai bun este un pc. Si nu trebuie sa te pricepi doar cauta niste specificati bune.

| AndreiMnd a răspuns (pentru Raimondo99):

Mulțumesc pentru raspuns dar nu vreau un PC de gaming foarte puternic, sofisticat, nu știu cum să-i zic big grin
Eu aș vrea un PC care să meargă decent în jocuri, gen să nu aibă lag sau mai știu eu ce. (Gta San Andreas, Gta vc, CS GO, Fall Guys, Ets), cam ăștia sunt jocurile mele favorite, nu mă joc fortnite, gta 5, etc
Pentru aceste jocuri nu este bun niciun PC de mai sus?

| nicu991 a răspuns (pentru AndreiMnd):

San Andreas merge pe orice dual-core cu un 4 GB RAM si o placa video 512 MB. ETS mai greu dar posibil tot pe aceeasi configuratie ( cu rezolutie slaba si detalii minime), CS: GO slabe sanse, iti cam trebuiesc 8 GB RAM, un procesor peste dual-core, Fall Guys, la fel... resurse minime necesare 8 GB RAM, o placa video capabila de Pixel Shader 5.0

| AndreiMnd a răspuns (pentru nicu991):

Mulțumesc mult pentru răspuns!
Dar despre laptop-uri ce părere ai, pentru filme, internet, YT, Facebook care ar fi mai decent?

| nicu991 a răspuns (pentru AndreiMnd):

Laptopurile alea sunt depasite. Nu-ti recomand niciunul.
Mergi pe ce ti-am recomandat mai sus. Daca nu, spune cam ce buget ai si cautam impreuna ceva performanta/pret ok.

| AndreiMnd a răspuns (pentru nicu991):

Păi și dacă îl cumpăr pe acela Quad Core q9400, acela vine fără mouse, tastatura, monitor... Dacă îi cumpăr monitor separat există vreo problemă?

| nicu991 a răspuns (pentru AndreiMnd):

N-are nimic, un monitor second-and, mouse si tastatura le gasesti ieftine, nu-ti trebuie din alea scumpe cu luminițe.
Apropo, un link către configuratia aia de PC?

| Raimondo99 a răspuns (pentru AndreiMnd):

Mai acolo ai scris pc uri foarte nasoale, in orice caz, ce am zis eu acolo nu e puternic, este ok pentru jocurile acelea, si eu joc gta 5, cs go si tot felul de jocuri, cati bani poti da pe pc/laptop, asta nu ai zis.

| AndreiMnd a răspuns (pentru nicu991):

Încă ceva, am fost la un băiat care se pricepe mai bine ca mine la calculatoare și mi-a zis că pot să văd dacă un calculator poate să ducă un joc și fără să-l probez.
Mi-a dat un link către un site care îți spune cerințele minime de PC pentru fiecare joc și mi-a zis să introduc datele PC pe care vreau să-l cumpăr în secțiunea "Compare" și să îl compar să văd dacă poate rula acel joc pe acel PC
Am introdus mai multe PC-uri și laptop-uri de mai sus cu jocul CS GO și mi s-a dat că ar fi totul în regulă
Acesta este link-ul către site-ul în care am făcut testul
https://systemreqs.com/ro/joc/counter-strike-global-offensive

| nicu991 a răspuns (pentru AndreiMnd):

Da, dar alea sunt estimari sintetice, in realitate nu-i chiar asa.
Si eu am intrunit recomandari minime la unele jocuri pe care am vrut sa le incerc si dupa ce le-am descarcat am constatat ca nu ruleaza sau ca au nevoie de nu stiu ce versiune de OpenGL, DirectX 12 pe care o placa video veche nu prea le are.
Uite alt site de genul: https://www.pcgamebenchmark.com/
Introduci specificatiile si-ti va genera o lista cu jocurile pe care le-ai putea rula ( teoretic).
Cu configuratia pe care ti-am indicat-o eu obtii peste 60 FPS-uri in CS:GO la 900p rezolutie cu calitate Medium.

| AndreiMnd a răspuns (pentru nicu991):

Mulțumesc foarte mult pentru răspunsuri, și vouă celorlalți vă mulțumesc!
Până la urmă am stat și m-am gândit și am zis că dacă e să fac o treabă să o fac așa cum trebuie, așa că m-am hotărât să bag mâna pân' la fund în buzunar și să-mi achizionez un PC de gaming adevărat. După multe căutări am ajuns la acest pc
https://www.pcgarage.ro/......ptor5-amd/
Știu că e o sumă enormă pentru un PC, plus că mai trebuie investit în monitor, mouse, tastatura, căști și ce mai trebuie... Deci ajung lejer la vreo 4000-4500lei, dar după cum am zis, dacă e să fac o treabă o fac așa cum trebuie fără să mă mai zgarcesc la bani:D
Până la următorul salariu o să mănânc numai pateu cu pâine:))

| nicu991 a răspuns (pentru AndreiMnd):

In banii aia ti-l faci pe componente. Poti merge pe varianta ryzen 5 3600, gtx 1660, un kit de RAM 16 GB la 2666 sau 3000 mhz frecventa, o carcasa ieftina, spatioasa si cu posibilitate de montare ventilatoare suplimentare fara luminite rgb ( alea costa in plus), un hdd de 1 TB pentru jocuri, un ssd de 240 GB pentru sistemul de operare si programe, 2-4 ventilatoare de 120mm, o sursa de 500-550 wati si cam aia e.

| vali5 a răspuns:

Daca imi dai un cont de discord unde putem sa vb iti recomand eu niste pc-uri