| TheBlackEmo a întrebat:

Am un calculator Dell Optiplex 745, cand bag dvd-ul in el nu il citeste,am zis ca poate este stricat dvd-rom-ul,dar am fost si la prietenul meu care are tot un calculator Dell si nici lui nu ii citeste, ce are?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ori aveți amândoi unitatea optică stricată, ori e discul zgâriat/murdar.

| Dennisz a răspuns:

Incearca sa bagi alt dvd in unitatea optica,cu un joc,poze,etc.
Daca il citeste, inseamna ca dvd-ul tau cu oricina e deteriorat, dar daca nu citreste deloc dvd-uri, unitatea ta optica are o problema.
Indicat este sa mergi la un service, pentru un diagnostic corect!
Cheers!

| bonico a răspuns:

Salut
Cred ca este vorba de viteza de scriere cu care a fost inscriptionat DVD-ul respectiv. Daca a fost scris cu viteza de 32x sa zicem si unitatea ta citeste pana in 24x atunci e normal sa se intample astfel.