| MirelCiobanu a întrebat:

Salut, am un calculator si am windows 10 x64 pe el, as vrea sa instalez windows 7 x64 si nu pot. Mouse ul este conectat si tastatura la fel, merg pe windows 10 doar ca in installerul de windows 7 nu merg, nu se misca deloc. Care poate fi problema?
Procesor I3-8100
GTX 1060
2x4 GB DDR4 2400 HyperX Black Fury
Sursa Thermaltake 700w
HDD Seagate Barracuda 1TB 6400RPM
Placa de baza ASRock B360M Pro4 *Micro-ATX*
Mouse A+ Gaming G3-Odin
Tastatura Newmen GL-800

Răspuns Câştigător
| IIIshaneIII a răspuns:

Pc-ul este de generatie prea noua si nu are suport pentru windows 7, pentru a il face sa functioneze trebuie sa inserezi drivere in imaginea iso apoi sa il instalezi cu noua imagine de windows 7, si eu tot windows 7 folosesc, mult mai simplu si aerisit, ruleaza tot ce este necesar si nu iti baga pe gat o gramada de,, functii noi,, precum windows 10.

| MirelCiobanu explică (pentru IIIshaneIII):

Si de unde as putea lua driverele? Dupa ce le descarc le pun in folderul cu windowsul?

| IIIshaneIII a răspuns (pentru MirelCiobanu):

Exixta programe de inserat drivere in iso, am fost si eu in situatia asta, dar nu imi vine in cap, cauti o placa de baza cu acelasi chipset, dar care sa aiba suport pentru windows 7, descarci driverul.exe apoi dezarhivezi driverul.exe cu 7zip si o sa gasesti mai multe foldere cu fisiere fisierele cu terminatia.inf sunt drivere le pui deoparte si cu programul de inserat drivere in iso le inserezi, cauta si tu pe google, Youtube mai detaliat ca nu mai tin minte cum se numeste programul, oricum sunt mai multe.

7 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Problema este windows-ul tau. Probabil, nu are instalate driverele pentru mouse si tastatura. (windows incomplet) Incearca sa descarci Windows 7 x64 de pe alt site si instaleaza-l.

Bula
| Bula a răspuns:

Tastatura trebuie sa functioneze OBLIGATORIU chiar inainte de boot-are, altfel nu se poate intra in BIOS /UEFI.
Daca nu functioneaza, atunci ori portul USB /PS2 nu functioneaza, ori tastatura este defecta.

La pornirea calculatorului trebuie urmarite Led-urile de pe tastatura (NumLock, CapsLock, ScrollLock), care trebuie sa se aprinda pentru scurt timp (de doua ori) inainte de POS.
Daca nu se aprind, atunci trebuie depanata tastatura- respectiv placa de baza!

| Rd79 a răspuns:

Incearca cu un mouse si tastatura ps2.

| moldogabriel4 a răspuns:

Du-te pe google instaleaza windows 7 pro, ultimate pe 64 biti si dupa instaleaza rufus 2.2 (trebuie sa ai conectat un stick butabil cu 4-8GB ) rufus te ajuta la instalarea windows-ului cand ai windows 7 pro, ultimate instalat intra in rufus si dai pe acel disc si alege windows 7 pe care l-ai instalat dupa care dai start si astepti. Dupa ce s-a terminat tot iesi din rufus ( poate dura undeva la 20 minute) si intri pe stick si de acolo instalezi.Ca sa iti faci si partitiile corecte trebuie sa itri in boot si sa alegi stick-ul de unde ai tu windows-ul, depinde si de bios, tu ca sa intri in el cred ca trebuie sa dai f12. Sper ca te-am ajutat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru moldogabriel4):

Vrei sa zici downloadeaza, nu instaleaza. Si nu il instalezi pe usb. pui imaginea windows-ului downloadat, pe stick, cu rufus ca sa il faci butabil pentru bios. Abia apoi intrii in bios, setezi acolo alea, si pe urma il instalezi happy
Dar cred ca tot nu va merge. Ai putea sa imprumuti un mouse wireless, si o tastatura, altele decat cele pe care le ai.