| αʅҽxƈσσʅʅ a întrebat:

Am un calculator si un laptop. Tocmai mi-am instalat windows xp pe laptop si vreau sa iau un program de pe calculator pe laptop. Am un card de memorie cu un cardulet mic in el, e din laptop. Il bag in calculator dar nu se deschide nimic. Cum transfer un program de pe calculator pe laptop?

15 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Daca in calculator exista fisierul de instalare al acelui program, atunci acel fisier se poate copia pe card, iar cardul se introduce in laptop si se copiaza acel fisier in laptop si se instaleaza programul. Alta varianta: - daca e popsibil se cauta pe net programul, se descarca si se instaleaza - totul folosind numai laptopul.

Cardul pentru a putea fi folosit, trebuie sa existe atat pe calculator cat si pe laptop, cititor de carduri. Daca nu exista cititor de carduri se poate folosi un cititor de carduri pe usb. ( http://www.pcgarage.ro/cititoare-carduri/ )

| αʅҽxƈσσʅʅ explică (pentru halogen001):

Eu vreau decat sa pun acel program pe card si sa-l bag in laptop. Dar nu stiu cum sa pun acel program.

| halogen001 a răspuns (pentru αʅҽxƈσσʅʅ):

Depinde de program.
Unele sunt portabile sub forma unui singur fisier care poate fi copiat si rulat direct, altele au un dosar al lor si pot fi copiate cu acel dosar si merg, iar altele au o instalare mai complicata, fisierul lor de instalare instaleaza programul (creaza directoare, scurtaturi pe desktop, instaleaza drivere, modifica registry).

| AnKuXor a răspuns (pentru αʅҽxƈσσʅʅ):

Vorbim prin skype sau facebook, te ajut eu.

| αʅҽxƈσσʅʅ explică (pentru AnKuXor):

Cum te cheama pe facebook

| AnKuXor a răspuns (pentru αʅҽxƈσσʅʅ):

Ancusor boss

| untu a răspuns:

Nu se mai foloseste sistemul d operare Windows XP, dar degeaba te-ai instalat pentru ca s-a expirat perioada de asistenta si actualizarile pentru acest sistem, seci windows Xp este scos din uz si nu lasa calculatorul si laptopul tau sa ramana neprotejat! Mai bine descarca-le, instaleaza-le sistemul de operare WONDOWS 7 HOME PREMIUM sau WINDOWS 7 ULTIMATE! Va rula toate programele mai usor si fara probleme si instaleaza-le un antivirus bun( BITDEFENDER TOTAL SECURITY 2015 sau KASPERSKY INTERNET SECURITY)! Iti garantez asta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Costele,nu merge windows 7 pe calculatoare mai vechi cu doar 512 mb ram. Sunt calculatoare de birou cu rami putini si nu merge w7, ingheata, se misca greu.Copii nu au bani pentru laptopuri si calculatoare cu rami mai multi s poata merge w7 sau 8 si ca sa nu se blocheze, trebuie un windows cu cerinte mai mici cu este xp. Microsoftul nu a scos xp-ul din uz ci nu mai asigura update si asistenta.De ce? Pentru ca lumea sa renunte la calculatoarele vechi si sa cumpere din astea mai scumpe.e chestie de afaceri, bani, intelegi?
O sa vezi ca dupa un timp se va inchid si win 7 si ce te faci tu cu HP-ul tau daca nu suporta windows 8? va trebui sa cumperi alt laptop mai performant, asa ca platesti, cumperi, e chestie de afaceri cum am mai zis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

La un pc cu 512 mb ram daca mai instaleaza si bitdefender total si win 7, se blocheaza tot sistemul, practic nu mai faci nimic.

| αʅҽxƈσσʅʅ explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt copil, am 22. Laptop-ul este gasit prin Germania, intr-un sertar dintr-o casa pe care am cumparat-o in leasing. Eu am un Dell si un Asus, pc-uri adica. I7, 16 gd ram, placa video NVIDIA, toate luate din Germania, acolo sunt ieftine.

| αʅҽxƈσσʅʅ explică (pentru αʅҽxƈσσʅʅ):

GB* Ram.

| anonim_4396 a răspuns (pentru αʅҽxƈσσʅʅ):

Ai reusit sa iei programele din pc si sa le duci in laptop?
P.S. La 16 giga rm poti baga un windows 7 sau 8. Eu am comentat pentru ca banuaim ca nu ai rami destui. Nu iti ved cardul SD deoarec nu ai instalat driverul necesar.Descarci programul Drivers Boster, scanezi cu el si updatezi tot de acolo pentru ca iti lispeste multe drivere odta ce doar ai instalat windowsul. Dupa ce ai instalat driverele, dai restart la pc si o sa iti vada si cardul. Driver booster, valabil si pe pc si pe laptop. Apropo, pc-ul tau are cititor de card sd?

| αʅҽxƈσσʅʅ explică (pentru anonim_4396):

Frate, pe pc-uri am windows 10. Pe laptop-ul luat din Germania am Windows Xp, deoarece nu l-am schimbat. Am gasit laptopul acu' cateva zile in sifonier, uitasem de el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru αʅҽxƈσσʅʅ):

Pai baga-i si laptopului win 8.1 si updatezi la 10. Nu se mai poarta xp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mai multe optiuni. Iti dau numai ce stiu:

1. Bagi cardul in telefon si teșefonul il conectezi la pc. Dai click dreapta pe programul ce vrei sa il copii si apoi Copy. pe urma te duci in telefon, deschizi la sd card si dai click dreapta si apoi Paste. In asa fel programul s-a copiat in memoria sd card a telefonului. Dupa aceea scosti tef din pc si il bagi in laptop.cauti programul ce tocmai l-ai copiat in sd card, dai la fel Copy si apoi paste in laptop, unde vrei tu.

2. Cu ajutorul unui stick de memorie faci exact cum am spus mai sus. bagi stickul si il deschizi.cauti programul in calculator, il apuci cu click stanga si ii dai drumul in stick-ul de memorie.bagi apoi stkul in laptopsi faci la fel din stick in laptop.

Daca nu iti cunoaste pc-ul adaptorul cu sd card-ul inseamna ca c-ul nu are driverul de sdcard instalat. Aia e alta poveste cum se intaleaza.Incearca cele doua optiuni.