| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am un calorifer electric cu ulei 12 elementi puterea maxima este 2300W are 2 butoane I II si termostatul este de la 1 la 5.
Eu de obicei las primul buton activ si termostatul la 2, si il tin cam 3-4 ore.

Vreau sa stiu daca il tin zilnic 3-4 imi va creste factura la curent considerabil de mult?

4 răspunsuri:
| Freddie23 a răspuns:

Mai bine iti iei o aeroterma orizontala cam ca [url=http://www.mastersparesonline.com/images/products/5625/3504_300_thumb.jpg? 1241866587]asta[/url]. Consuma mai putin, incalzeste mai repede si distribuie caldura mai repede.
Caloriferele pe ulei, consuma mai mult si usuca aerul! iti spun din propria experienta!

| Cristian29 a răspuns (pentru Freddie23):

Am aeroterma si sincer nu face fata.
Inca o chestie cum am oprit intr un minut s-a dus si caldura.

| Freddie23 a răspuns (pentru Cristian29):

Eu am avut una, care facea si 30 de grade in camera pe timp de iarna... frigea clanta de la usa! dar s-a stricat si nu mai gasesc ceva similar.

Pe de alta parte am avut si calorifer cu ulei 12 elementi... frate! ti se usca nasul, nu prea e eficient si roata de la contor aproape sarea de acolo!

| Acadelux22 a răspuns:

Nu creste foarte mult si face destul de cald. Eu am modelul Heinner HOH-2009 de aici http://caloriferelectric.com/ si il tin cam 6-7 ore pornit iar factura a crescut cam cu 20-30 lei.