| nukeyly a întrebat:

Cat poti umple un calorifer de 10 elementi sa zicem cu ulei, presupunem ca are o capacitate maxima de 10 litri de ulei, sa nu fie prea mult sa crape?
Rezultat calorifer din fonta umplut cu ulei nu apa si facut electric.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti sa il umpli fara grija, nu vei reusi sa il crapi din dilatare.
Dar de ce ai face asta? Un calorifer cu ulei costa cam cat iei pe un calorifer de fonta la fier vechi... Ca sa nu mai vorbim ca iti mai trebuie ulei, rezistenta, termostat, vopsea, suport, cablaje si multa rabdare. Si in final obtii doar un radiator foarte urat si greu de mutat.

| cristi202 a răspuns:

S-a cam dus vremea cand puteai face ceva homemade si sa fie mai sau la fel de eficient decat ce era in comert. Tehnologia a evoluat, si acum nu mai merita sa investesti, decat eventual din pasiunea de a face. Pentru ca investitia va fi mai mare decat lucrurile similare ce le-ai cumpara din comert. Plus bataile de cap cu realizarea, care va fi net inferioara.

| darrio2007 a răspuns:

Te complici. Factura de curent va fi enorma, ca sa poti aduce un calorifer de o asemenea capacitate sa iti incalzeasca camera.

| sierra1 a răspuns:

1 lasă 1/3 liber
2 de curiozitate, cum pui tu rezistorul electric in caloriferul de fontă?

| nukeyly explică (pentru sierra1):

Dupa piulita de cuplare-elementi aia ce etanseasa elementii cu garnitura de clingherit cauti rezistenta de boiler sa potriveasca in ea si de intra una pe sx una pe dx sa acoperi 5+5 elementi jos e ok.
https://www.olx.ro/d/oferta/calorifer-fonta-cu-rezistenta-IDeCqJA.html

| sierra1 a răspuns (pentru nukeyly):

Faci tu filet in fontă? Mira-m-aș!

| nukeyly explică (pentru sierra1):

Piulita de cuplare ai in ea loc/model de inseritie rezistenta.
Folosesti filetele ce le are caloriferul eventual ceva adaptor pe strung de la filetul de rezistenta la cel de calorifer.

| sierra1 a răspuns (pentru nukeyly):

"eventual ceva adaptor pe strung"

desigur, nici tu nu crezi dar dacă ai inceput, o duci până in pânzele albe

| NLS a răspuns:

Cum a zis și siera1, crezi ca poți încălzi uleiul acela cu termoplonjonul?
Ai nevoie de mai multe rezistente, eventual incapsulate în ceva conductor termic suplimentar, ai nevoie de termostat,...